2018 година
27.05.2018-Претседателот Иванов со сопругата г-ѓа Маја Иванова и синот Иван, присуствуваа на Свечената академија по повод јубилејот „1000 години Охридска архиепископија“, што се одржa во Катедралниот храм на охридските архиепископи „Света Софија“ во Охрид.
27.05.2018 - Свечена академија „1000 години Охридска архиепископија“

22.05.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов се обрати на отворањето на изложбата „По трагите на светите Кирил и Методиј“ на словачкиот автор Павол Демеш, а во организација на Амбасадата на Република Словачка.
22.05.2018 - Изложба „По трагите на светите Кирил и Методиј“

16.05.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, го додели признанието „Најдобар млад научник“ за 2017 година, на д-р Сретен Давидов, кој работи на полето на електротехниката.
16.05.2018 - Д-р Сретен Давидов – Најдобар млад научник за 2017 година

16.05.2018-Претседателот Иванов присуствуваше на одбележувањето на 7 - годишнината од формирањето на Иванов Школа за Лидери - Алумни Асоцијација (ИСЛАА).
16.05.2018 - 7 - ми роденден на ИСЛАА

15.05.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов и сопругата г-а Маја Иванова, ги примија учениците четвртоодделеци од ООУ „Лазо Трповски“ – Скопје коишто беа наградени на традиционалниот меѓународен училиштен натпревар за воздушен и вселенски сообраќај 2018 кој се одржа во Берлин, Германија.
15.05.2018 - Наградени ученици на натпревар за воздушен и вселенски сообраќај

12.05.2018-Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, се обрати на Глобалниот форум за лидерсто што се одржа на престижниот Универзитетот „Бахчишехир“ во Истанбул.
12.05.2018 - Обраќање на Глобалниот лидерски форум во Истанбул

11.05.2018-На претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во Сивас, Турција, му беше доделен почесен докторат од страна на престижниот Универзитетот „Џумхуријет“.
11.05.2018 - Почесен докторат на Универзитетот „Џумхуријет“ во Сивас, Турција

06.05.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во Дојран оствари средба со претседателот на Република Бугарија г. Румен Радев, кој престојуваше во работна посета на Република Македонија.
06.05.2018 - Средба со претседателот на Република Бугарија г. Румен Радев

27.04.2018-Претседателот Иванов во Скопје беше домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони.
27.04.2018 - Процес Брдо-Бриони, состанок на лидери

27.04.2018-По завршувањето на Состанокот на лидерите од Процесот Брдо Бриони, во хотелот Парк, претседателот Иванов беше домаќин на вечерата за претседателите и нивните делегации.
27.04.2018 - Вечера за учесниците на Процесот Брдо Бриони во Скопје

26.04.2018-Претседателот Иванов беше домаќин на Претседателот на Република Хрватска, Н.Е. г-ѓа Колинда Грабар-Китаровиќ, која престојуваше во официјална посета на Република Македонија.
26.04.2018 - Официјална посета на претседателот на Република Хрватска

20.04.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, се обрати на отворањето на состанокот на директорите на Агенциите за разузнавање од земјите учеснички во Процесот Брдо-Бриони.
20.04.2018 - Состанок на директорите на Агенциите за разузнавање

18.04.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов ја прими г-а Федерика Могерини, висок претставник на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската комисија.
18.04.2018 - Средба со г-а Федерика Могерини

13.04.2018-Претседателот Иванов во Истанбул, се обрати на претседателската сесија на 21. Евроазиски економски самит, што годинава се одржa на тема „Дилемата на нашиот век: Технологија наспроти политика".
13.04.2018 - Обраќање на 21. Евроазиски економски самит во Истанбул

12.04.2018-Претседателот Иванов престојуваше во работна посета на Република Турција, по повод учеството на 21. Евроазиски економски самит, што се одржува во Истанбул.
12.04.2018 - Учество на 21. Евроазиски економски самит во Истанбул

12.04.2018-Претседателот Иванов во Истанбул, се обрати на бизнис вечера, на којa присуствуваше делегација на Стопанската комора на Македонија, раководството на Унијата на комори и берзи на Турција (ТОББ) и стопанственици од Турција.
12.04.2018 - Бизнис настан во Истанбул

08.04.2018-Претседателот Иванов со сопругата г-ѓа Маја и синот Иван, присуствуваа на Светата Златоустова литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски" во Скопје, по повод празникот Воскресение Христово – Велигден.
08.04.2018 - „Чествување на Христовото Воскресение – Велигден“

07.04.2018-Претседателот Иванов заедно со сопругата г-ѓа Маја Иванова и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваа на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци.
07.04.2018 - Воскресна литургија во „Света Петка Преподобна“, Кавадарци

04.04.2018-Претседателот Иванов го прими претседателот на Владата на Република Словенија, д-р Миро Церар, кој престојуваше во официјална посета на Република Македонија.
04.04.2018 - Средба со премиерот на Република Словенија д-р Миро Церар

31.03.2018-Претседателот Иванов, со сопругата г-ѓа Маја Иванова, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, присуствуваше на Велигденска воскресна миса во католичката црква „Пресветово Срце Исусово“ во Скопје.
31.03.2018 - Велигденска воскресна миса во Католичката црква во Скопје

27.03.2018-Претседателот Иванов ги прими акредитивните писма на Н.Е. г. Џорџ Кахема Мадафа новоименуваниот амбасадор на Обединетата Република Танзанија во Република Македонија.
27.03.2018 - Предавање акредитиви, Обединета Република Танзанија

27.03.2018-Претседателот Иванов ги прими акредитивните писма на Н.Е. г. Андерс Кристиан Хаугард новоименуваниот амбасадор на Кралството Данска во Република Македонија.
27.03.2018 - Предавање акредитиви, Кралство Данска

27.03.2018-Претседателот Иванов ги прими акредитивните писма на Н.Е. г. Кристиан Бивер новоименуваниот амбасадор на Големото Војводство Луксембург во Република Македонија.
27.03.2018 - Предавање акредитиви, Големото Војводство Луксембург

22.03.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, прими делегација на Политичкo безбедносниот комитет на Европската унија.
22.03.2018 - Средба со делегација на Политичкo безбедносниот комитет на ЕУ

13.03.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ја прими г-а Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседател на Владата и Министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска.
13.03.2018 - Средба со Министерот за надворешни и европски работи на Хрватска

12.03.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, го прими Претседавачот со Советот на министри на Босна и Херцеговина, г. Денис Звиздиќ.
12.03.2018 - Средба со претседавачот со Советот на министри на БИХ

11.03.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, се обрати на комеморативната вечер по повод 75-годишнината од холокаустот на македонските Евреи.
11.03.2018 75-годишнина од холокаустот на македонските Евреи

23.02.2018-Брифинг за борбената готовност на АРм за 2017 година.
23.02.2018 - Брифинг за борбената готовност на АРМ за 2017 година

21.02.2018-Претседателот Иванов во рамки на официјалната посета на Република Турција, во Анкара одржа предавање на тема „Предизвици на високото образование во третиот милениум“ пред членовите на Советот за високо образование на Република Турција и ректорите од сите државни и приватни универзитети на Република Турција.
21.02.2018 - Предавање пред Советот за високо образование на Турција

20.02.2018-Претседателот Иванов во рамки на официјалната посета на Република Турција, во Анкара оствари средба со претседателот на Владата на Република Турција, г. Бинали Јилдирим.
20.02.2018 - Средби со премиерот Јилдирим и претседателот на Собрание Караман

20.02.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на официјалната посета на Република Турција, во Анкара оствари средба со претседателот на Република Турција, г. Реџеп Таип Ердоган.
20.02.2018 - Средба со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган

20.02.2018-Во рамки на официјалната посета на Република Турција, претседателот Иванов положи венец во Мавзолејот на Мустафа Кемал Ататурк, во Анкара.
20.02.2018 - Положување венец во мавзолејот на Мустафа Кемал Ататурк во Анкара

19.02.2018-Претседателот Иванов, во Истанбул, се обрати на свеченото отворање на Светскиот форум на бизнис ангели.
19.02.2018 - Обраќање на Светскиот форум на бизнис ангели во Истанбул

19.02.2018-Претседателот Иванов во Истанбул ја прими наградата за „Најдобар светски лидер кој инвестира во нова генерација“, по повод прогласувањето на „Школата за млади лидери“, за најдобар социјално одговорен проект во Европа за 2017 година, од страна Светскиот форум на бизнис ангели.
19.02.2018 - Доделување награда за светско лидерство на претседателот Иванов

17.02.2018-Претседателите на Република Македонија и Република Бугарија, д-р Ѓорге Иванов и г.Румен Радев на средба со бизнисмените и претседателите на стопанските комори на двете држави.
17.02.2018 - Средба со македонски и бугарски стопанственици

16.02.2018-Претседателот Иванов беше домаќин на Претседателот на Република Бугарија, Н.Е. г. Румен Радев, кој престојуваше во официјална посета на Република Македонија.
16.02.2018 - Официјална посета на Претседателот на Бугарија, Румен Радев

15.02.2018-Претседателот Иванов приреди традиционален работен ручек со амбасадорите на земјите – членки на Вишеградската група, акредитирани во Република Македонија.
15.02.2018 - Традиционален работен ручек со амбасадорите од Вишеградска група

14.02.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун“ присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци.
14.02.2018 - Одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

09.02.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Словачката Република во Република Македонија, Н.Е. г. Хенрик Маркуш.
09.02.2018 - Предавање на акредитивни писма - Словачка Република

31.01.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов ја посети црквата „Св. Атанасиј“ во Тетово, по повод одбележувањето на големиот христијански празник Св. Атанасиј Велики.
31.01.2018 - Одбележување на Св. Атанасиј Велики во Тетово

26.01.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Канада во Република Македонија со седиште во Белград, Н.Е. г-ѓа Кетлин Чаба.
26.01.2018 - Предавање на акредитивни писма - Канада

26.01.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Арапска Република Египет, со седиште во Софија, Н.Е. г. Моајад Фатхаллах ел - Далие.
26.01.2018 - Предавање на акредитивни писма - Арапска Република Египет

19.01.2018-Претседателот Иванов со својата сопруга, г-ѓа Маја Иванова, синот Иван и членовите на дипломатскиот кор, во Нов Дојран присуствуваа на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление - Водици.
19.01.2018 - Одбележување на Богојавление – Водици во Нов Дојран

18.01.2018-Претседателот Иванов, го прими генералниот секретар на НАТО г. Јенс Столтенберг.
18.01.2018 - Средба со генералниот секретар на НАТО г. Јенс Столтенберг

18.01.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов во Гевгелија приреди прием за членовите на дипломатскиот кор, акредитирани во Република Македонија.
18.01.2018 - Прием за претставниците на дипломатскиот кор во Гевгелија

06.01.2018-Претседателот Иванов заедно со сопругата, г-ѓа Маја Иванова,присуствуваа на централното одбележување на Рождеството Христово - Божик во Соборниот храм „Св. Климент Охридски", во Скопје.
07.01.2018 - Божикна литургија во Соборниот храм во Скопје

01.06.2018-Во пресрет на големиот христијански празник Божиќ, домот на претседателот Иванов, го посетија децата од Интерактивното филмско училиште „Тинтири Минтири", кои ја донесоа Божиќната литија и со песната „Вечниот Бог“ го најавија Христовото раѓање.
06.01.2018 - Бадник во домот на семејството Иванови

05.01.2018-Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, со сопругата Маја и синот Иван, присуствуваa на одбележувањето на патрониот празник „Свети Наум Охридски Чудотворец" во манастирскиот комплекс на Попова Шапка.
05.01.2018 - Oдбележување на празникот „Свети Наум Охридски Чудотворец“

01.01.2018-Претседателот Иванов на првиот ден од Новата година, ги посети припадниците на Армијата на Република Македонија во касарната „Чојлија“.
01.01.2018 - Посета на припадниците на АРМ во касарната „Чојлија“