Соопштенија
alt
Претседателот Иванов го потпиша указот за нов Началник на Генералштабот на АРМ
Вторник, 16 Август 2011

Претседателот на Република Македонија и врховен командант на вооружените сили д-р Ѓорге Иванов денес (16 август) го потпиша указот за разрешување на Началникот на Генералштабот на Армијата на Република Македонија генерал - потполковник Мирослав Стојановски заради истек на мандатот. На денешната средба во Охрид Претседателот Иванов му изрази благодарност на генерал - потполковник Стојановски за неговиот професионален ангажман во вршењето на високата должност во Армијата на Република Македонија.

Претседателот Иванов ги потпиша указите за поставување на бригадниот генерал Горанчо Котески, сегашен командант на Здружената оперативна команда, за Началник на Генералштабот на Армијата на Република Македонија, како и за негово унапредување во чин генерал - мајор. Претседателот изрази очекување дека како Началник на Генералштабот, генерал Котески ќе ги продолжи реформите на АРМ со цел нејзино натамошно етаблирање како модерна и ефикасна сила и гарант на мирот и стабилноста.

Претседателот Иванов потпиша указ за унапредување во чин бригаден - генерал за командантот на 2-ата механизирана пешадиска бригада полковникот Методија Величковски.

Свеченото примопредавање на должноста Началник на Генералштабот на Армијата на Република Македонија ќе се одржи на Денот на АРМ, 18 август, во Центарот за обука во Охрид.
 

alt
Честитка по повод 2-ри Август - Ден на Републиката
Вторник, 02 Август 2011

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов по повод 2-ри Август - Ден на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Македонија и сите Македонци ширум светот.

Почитувани,

Денес Република Македонија одбележува 108 години од Илинденското востание и 67 години од второто заседание на АСНОМ. Денес сите македонски граѓани имаат причина за славење и гордост. Денес празнуваат сите Македонци ширум светот, денес празнува секој слободољубец и хуманист, секој правдољубив демократ.

Прославувајќи го 2 Август, Денот на Републиката имаме извонредна можност да им се заблагодариме на сите херои од сите периоди и историски премрежија на нашиот народ кои идеалите за слобода, рамноправност и демократија ги преточија во стварност.

Она што беше прокламирано во крушевскиот Манифест и етаблирано во одлуките на АСНОМ веќе 20 години е наше секојдневие.

Врз цврстите темели што ги поставија нашите предци, Република Македонија, слободна и независна продолжува со својот развој и напредок. Пред нас претстои континуирана работа во која македонските граѓани обединети ќе работат на изградбата на современо и просперитетно општество.

Да е честит и вековит празникот!

Д-р Ѓорге Иванов

alt
Средби со Заменик на Претседателот на Владата задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Министерот за одбрана и Министерот за надворешни работи на Република Македонија
Понеделник, 01 Август 2011

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска ги прими Заменик на Претседателот на Владата задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Министерот за одбрана и Министерот за надворешни работи на Република Македонија.

На средбата со г-дин Муса Џафери, Заменик на Претседателот на Владата задолжен за спроведување на Рамковен договор се разговараше за координацијата во правец на одбележувањето на 10 годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор и активностите кои се предвидени во рамки на одбележувањето, за кои носител ќе биде Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор, а ќе бидат под покровителство на Претседателот на Република Македонија.alt

На средбата со новоименуваниот Министер за одбрана на Република Македонија г-дин Фатмир Бесими беше разговарано за развојните и реформските процеси во Министерството за одбрана. На средбата беше констатирано дека е неопходно и натаму да се унапредува тесната соработка меѓу Министерството и Кабинетот на Претседателот, согласно ингеренциите на Претседателот Иванов како врховен командант на Вооружените сили на АРМ. Соговорниците на средбата го повторија заклучокот дека Република Македонија ги постигна бараните реформи и го достигна нивото за полноправно членство во НАТО, а влезот во Северно-атлантската Алијанса останува врвен приоритет на македонската надворешна и безбедносна политика. На средбата стана збор и за подготовките за претстојното одбележување на Денот на Армијата - 18 август.

altПретседателот Иванов на средбата со г-дин Никола Попоски, новоименуваниот Министер за надворешни работи, имајќи предвид дека со МНР Претседателот на Република Македонија остварува исклучително тесна соработка, изрази очекување за продолжеток и унапредување на оваа соработка. Претседателот Иванов се заложи кај министерот Попоски за поголемо влијание и зголемување на ефикасноста и квалитетот на работата на Министерството, како и за проактивен однос на македонската дипломатија, со цел остварување на стратегиските приоритети на Република Македонија - полноправно членство во НАТО и во Европската Унија.

Претседателот Иванов на тројцата новоименувани членови на Владата на Република Македонија им го честита изборот и им посака успешно и одговорно вршење на функциите.

alt
Честитка по повод започнувањето на рамазанските пости
Понеделник, 01 Август 2011

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод започнувањето на рамазанските пости упати честитка до Ријасетот на Исламската верска заедница во Република Македонија.

Почитуван Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи,

Дозволете ми од мое лично име и во името на граѓаните на Република Македонија да Ви го честитам започнувањето на рамазанските пости, Вам, на Ријасетот на Исламската верска заедница и на сите граѓани припадници на исламската вероисповед во Република Македонија, посакувајќи да ги поминете во мир, здравје и благосостојба, во духот и традицијата на Вашата вера.

Соработката и соживотот се основа на нашето општество и како такви тие се пример за целиот свет. Цврсто сум убеден дека и во иднина, Исламската верска заедница ќе продолжи со својата активност да придонесува Република Македонија и понатаму да биде пример за заедничко живеење во мир и меѓусебно разбирање и почитување на сите граѓани без разлика на нивната етничка и верска припадност.

Возвишениот месец Рамазан нека биде исполнет со радост, хармонија, добрина  и солидарност.

Со почит,
Д-р Ѓорге Иванов, Претседател на Република Македонија

alt
Писмо со сочувство по повод трагичните настани во Норвешка
Понеделник, 25 Јули 2011
 
Почеток < Пред 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 Следно > Крај
Страница 154 од 173