Соопштенија
CZ
Проштална средба со амбасадорот на Чешката Република, Н.Е. г. Мирослав Рамеш
Понеделник, 17 Јули 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во „Вила Билјана" во Охрид, на проштална средба го прими амбасадорот на Чешката Република, Н.Е. г. Мирослав Рамеш.

Претседателот Иванов го поздрави одличното ниво на политичките односи кои преку честите контакти на највисоко ниво, само го потврдуваат искреното пријателство и цврстото партнерство меѓу Република Македонија и Чешката Република.

Македонскиот претседател изрази благодарност за целокупната помош и поддршка која Република Македонија ја добива од Чешката Република во справувањето со мигрантската и бегалската криза, потенцирајќи го нивниот значаен придонес преку присуство на чешки полициски сили и опрема, со цел надзор и поефикасна заштита на нашата граница.

Во однос на реализацијата на македонските стратешки надворешно-политички цели, претседателот Иванов изрази уверување дека Чешката Република како докажан и принципиелен пријател и партнер ќе продолжи отворено да ја поддржува Република Македонија во аспирациите за членство во Европската Унија и во НАТО.

Амбасадорот Рамеш истакна дека за него било чест и привилегија да работи во Република Македонија, во однос на унапредувањето на односите и соработката меѓу двете пријателски земји. Чешкиот амбасадор нагласи дека заминува од Република Македонија со чувство на задоволство поради фактот што за време на неговиот мандат односите и соработката е подигната на повисоко ниво.

На средбата, претседателот Иванов изрази благодарност и за личниот ангажман на амбасадорот Рамеш. „Високо го ценам вашиот активен придонес во позитивниот развој на односите и соработката меѓу Република Македонија и Чешката Република и во успешната соработка во однос на мигрантската и бегалската криза. Вашиот ангажман заслужува искрена почит", нагласи претседателот Иванов, посакувајќи му успех во идните ангажмани.

PRM_portret
Честитка од претседателот Иванов по повод Националниот празник на Француската Република
Петок, 14 Јули 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод Денот на Бастиља, Националниот празник на Француската Република, упати честитка до г. Емануел Макрон, претседател на Француската Република.

Почитуван господине Претседателе,

По повод Денот на Бастиља, националниот празник на Француската Република, го имам задоволството, во името на граѓаните на Република Македонија и во свое лично име, да Ви упатам најискрени честитки и желби за просперитет на пријателска Франција.

Во овие свечени моменти за Вас и вашата држава, би сакал да го реафирмирам интересот на Република Македонија за натамошно продлабочување на севкупните односи и соработка меѓу нашите две пријателски држави. Искрено се надевам дека позитивната динамика во односите од последниве години, пропратена со конзистентен политички дијалог и збогатена соработка во одредени сфери, ќе продолжи и ќе се проширува во периодот пред нас, и ќе добива на квалитет и содржина.

За Република Македонија од особено значење  e  француската поддршка на нашите  цели, членството во НАТО и во Европската унија. Улогата на Франција како искрен поддржувач на перспективите за евроатлантска интеграција на мојата земја, како и досега, и во иднина за нас ќе биде од исклучително значење.

Честитајќи Ви го уште еднаш националниот празник, Ве молам, господине Претседателе, да ги примите изразите на моето највисоко почитување.

д-р Ѓорге Иванов

PRM_Bejli_01
Средба на претседателот Иванов со амбасадорот на САД, г. Џес Бејли
Четврток, 13 Јули 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во „Вила Билјана" во Охрид, го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави, г. Џес Бејли.

На средбата се разговараше за развојот на билатералните односи меѓу Република Македонија и Соединетите Американски Држави, за состојбите во врска со европската и евроатлантската перспектива на Република Македонија, како и генерално за состојбите во регионот на Југоисточна Европа.

Претседателот Иванов изрази очекување дека ќе продолжи американската поддршка и ангажман во однос на надворешно политичките цели и приоритети на Република Македонија - интеграцијата во НАТО и во Европската Унија, унапредувањето на добрососедските односи и продлабочувањето на регионалната соработка.

Македонскиот претседател истакна дека е неопходно да се создаде нов поттик и дополнителен импулс за членството на Република Македонија во НАТО, посочувајќи дека реализација на нашата евроатлантска интеграција ќе придонесе за долгорочен мир, стабилност, безбедност и просперитет на целиот регион.

Двајцата соговорници разменија мислења за соработката во полето на безбедноста и на одбраната, преку реализација на заеднички обуки и вежби за припадниците на АРМ и војската на САД. Во тој контекст, беше поздравено учеството на Армијата на Република Македонија на мултинационалната вежба „Сабер Гардијан 2017“, а беа разменети мислења и информации и за претстојната вежба на АРМ и армијата на САД во Европа, „Драгон Рајд“ која ќе се одржи од 28 јули до 8 август, на воениот полигон Криволак.
PRM_Bejli_02

PRM_cestitka_Ramazan
Честитка од претседателот Иванов по повод Денот на независноста на Соединетите Американски Држави
Вторник, 04 Јули 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати честитка до претседателот на Соединетите Американски Држави, г. Доналд Трамп, по повод Денот на независноста на Соединетите Американски Држави.

Почитуван господине Претседателе,

По повод Денот на независноста на Соединетите Американски Држави, ми претставува особена чест и големо задоволство, во мое лично име и во името на граѓаните на Република Македонија, да Ви упатам најсрдечни честитки и искрени желби за севкупниот просперитет на Вашата пријателска држава, како и за благосостојба на американскиот народ.

Воедно, би сакал да ја искажам својата длабока увереност дека во претстојниот период нашите билатерални односи и понатаму ќе се развиваат со уште посилна динамика, отворен и конструктивен дијалог на заемно разбирање и доверба, како и поцврсти и поинтензивни економски релации.

Заложбите за полноправно членство на Република Македонија во НАТО Алијансата и евроатлантските интегративни процеси се фокусните точки на нашето континуирано политичко дејствување, за чие остварување очекуваме и во иднина отворена поддршка од страна на пријателските Соединети Американски Држави. Господине Претседателе и во оваа пригода сакам да потенцирам дека Република Македонија високо ја цени улогата на Соединетите Американски Држави на глобален план, и сакам да Ве уверам дека целосно сме посветени на зацврстување и на содржинско збогатување на стратегиското партнерство со Вашата голема нација. Бидете уверени дека сме подготвени за тесна и конструктивна соработка на тој план.

Со такво уверување и со најискрени желби за Ваша натамошна успешна работа, добро здравје и лична среќа, Ви ги упатувам, господине Претседателе, изразите на моето највисоко почитување.

д-р Ѓорге Иванов

Nimic
Средба на претседателот Иванов со амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на ГС на ОН
Недела, 02 Јули 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за разликата околу името.

На средбата беше разгледана актуелната состојба во разговорите за надминување на ова прашање.

Претседателот Иванов ја поздрави конструктивноста и фокусираноста на мерките за градење на доверба меѓу двете држави и повика на нивно проширување и внесување на нови содржини.

Македонскиот претседател порача дека Република Македонија и натаму ќе учествува во процесот што се води под покровителство на Обединетите нации и истакна дека е потребно да се создаде позитивен амбиент со цел подобро разбирање и почитување.

„Македонската страна со години наназад дава континуиран придонес и иницијативи во насока на градењето на доверба меѓу двете држави и двете општества. Неопходно е да се даде дополнителен импулс од двете страни во надминување на ова прашање, кое има суштинско значење за стабилноста и просперитетот на целиот регион", истакна претседателот Иванов на средбата со амбасадорот Нимиц.

Претседателот Иванов истакна дека во процесот кој се води во рамки на Обединетите нации, неопходно е стриктно придржување до рамката во која се водат разговорите - резолуциите на Советот за безбедност, Времената спогодба и пресудата од Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Во таа насока, претседателот Иванов ја потенцираше потребата од почитување на меѓународното право и доследност кон меѓународно преземените обврски.

PRM_cestitka_Ramazan
Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Рамазан-бајрам
Недела, 25 Јуни 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Реис–ул–улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи, до членовите на Ријасетот на ИВЗ и до сите припадници на исламската вероисповед во Република Македонија.

Почитуван Реис–ул–улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи,

Дозволете ми, Вам лично, на членовите на Ријасетот, муфтиите, имамите и на сите граѓани од исламска вероисповед во Република Македонија да Ви упатам честитки по повод празникот Рамазан-бајрам.

Рамазан-бајрам е еден од двата најзначајни исламски празника. Тој го означува крајот на едномесечниот пост и го слави духовното и телесното прочистување. Следните три дена, светиот месец ќе се слави во кругот на семејството и блиските.

Овој месец е познат и како месец на добрина, милост, солидарност и простување; мисли и заложби на сите нас подеднакво, бидејќи воздржаноста од лошите мисли и духовното воздигнување се универзални човечки вредности.

Во духот на Празникот, Ви упатувам честитки со желби за лична среќа и духовен мир, а на сите припадници на исламската вероисповед во земјава им посакувам благосостојба, љубов и бериќет.

Честит Бајрам – Бајрам Мубарек!

д-р Ѓорге Иванов

 
Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај
Страница 2 од 148