Соопштенија
PRM_portret
Честитка до новоизбраниот претседател на Француската Република, г. Емануел Макрон
Понеделник, 08 Мај 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати писмо со честитка до г. Емануел Макрон по повод неговиот избор за претседател на Француската Република.

Ваша Екселенцијо,

Ми претставува особена чест и задоволство, од името на граѓаните на Република Македонија и од свое лично име, да Ви упатам срдечни честитки по повод Вашиот избор за претседател на Француската Република, со желби за успешно извршување на оваа одговорна функција во полза на просперитетот и благосостојбата на пријателскиот француски народ.

Цврсто сум убеден дека Вашата модерна визија и кохезивен карактер ќе претставуваат гарант за натамошен севкупен прогрес на Француската Република.

Дозволете ми, во оваа свечена прилика да ја истакнам мојата, и на Република Македонија, цврста определба за натамошно зајакнување на пријателските односи и продлабочување на политичкиот дијалог со Француската Република. На тој план, сакам да го нагласам моето лично убедување дека во периодот што следи соработката ќе бележи натамошно интензивирање во сите области од заемен интерес.

Воедно сакам да ја изразам мојата благодарност за поддршката што Француската Република континуирано и ја дава на мојата земја на патот кон нејзиното целосно интегрирање во европските и евроатлантските структури. Водени од заедничката визија за обединета и просперитетна Европа сакам да Ве уверам дека Република Македонија ќе даде свој полн придонес во заедничките стремежи за демократска и развиена Европа, во интерес на просперитетот, стабилноста и безбедноста на регионот на Југоисточна Европа.

Повторувајќи ги моите срдечни честитки и желби за натамошна успешна работа и лична среќа, Ви ги упатувам, господине Претседателе, изразите на моето највисоко почитување.

д-р Ѓорге Иванов

HojtLi
Средба со заменик помошник на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, г. Хојт Брајан Ји
Понеделник, 01 Мај 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими г. Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на Соединетите Американски Држави.

На средбата се разговараше за новонастанатата политичка состојба и за можностите за нејзино надминување во согласност со Уставот и со законите на Република Македонија.

Македонскиот претседател го осудува секое политичко и физичко насилство во Република Македонија и истакна дека единствено преку дијалог мора да се бараат решенија.

Претседателот Иванов подвлече дека доколку постои вистинско лидерство од претседателите на парламентарните партии, правната и политичката пречка за определување на мандат за состав на Влада се надминливи.

Македонскиот претседател побара од САД, како стратешки партнери на Република Македонија, да помогнат за пречките да се отстранат и да се овозможи парламентарното мнозинство да го добие мандатот.

Преседаните со кои се воведува практика, а нелегалното станува легално ги поткопува основните демократски принципи, рече претседателот Иванов.

Претседателот Иванов бара од лидерот на СДСМ да го исполни јавно искажаниот збор дека „заедно со коалиционите партнери ќе дојдат и ќе обезбедат гаранции за зајакнување на унитарноста на државата и дека сè ќе биде во согласност со Уставот на Република Македонија".

Платформата од Тирана не може да биде услов ниту, пак, основа за формирање Влада во Република Македонија, констатираше македонскиот претседател.

Претседателот Иванов повика граѓаните да останат воздржани и трпеливи, затоа што постојат решенија кои треба да се донесат со разум и преку дијалог.

PRMportret
Честитка до г. Илир Мета по повод изборот за Претседател на Република Албанија
Петок, 28 Април 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати честитка до г. Илир Мета, по повод неговиот избор за Претседател на Република Албанија.

Почитуван господине Мета,

Ми претставува особена чест и големо задоволство, во името на граѓаните на Република Македонија и во мое лично име, да Ви упатам искрени честитки по повод Вашиот избор за Претседател на Република Албанија, како и да Ви посакам многу успех во извршувањето на оваа одговорна функција.

Во оваа прилика би сакал да го искажам моето уверување дека со заеднички заложби и посветеност ќе продолжиме да ги градиме добрососедските односи, да ги јакнеме односите на пријателство врз основа на взаемно почитување,меѓусебна доверба и поддршка. Верувам дека ќе работиме и на развивање и продлабочување на соработкатa во интерес на нашите земји и народи, и во интерес на просперитетот и благосостојбата на нашиот регион. Бидете уверени во мојата целосна подготвеност на тој план.

Со најискрени желби за натамошна успешна работа, добро здравје и лична среќа, Ве молам да ги примите, господине Мета, изразите на моето највисоко почитување.

д-р Ѓорге Иванов

PRMportret
Претседателот Иванов одликуван со наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори“ за 2016 година
Вторник, 25 Април 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, е одликуван со наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори" за 2016 година, што во мај, на свечена церемонија во Москва, ќе му биде врачена од Патријархот на Руската православна црква, г.г. Кирил.

Наградата ја доделува Меѓународната општествена Фондација за единство на православните народи, за извонредна дејност во зацврстување на единството на православните народи и за утврдување и промовирање на христијанските вредности во животот и општеството.

Носители на наградата за 2016 година, покрај претседателот Иванов, се и поглаварот на Коптската црква, Патријархот Тавардос Втори и градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин.

Предвидено е свечената церемонија на доделување на наградата да се одржи на 23 мај 2017 година во храмот „Христос Спасител" во Москва.

Престижната меѓународна награда која му се доделува на претседателот Иванов претставува признание на неговите заложби во зајакнување на меѓу-православните односи, улогата на религијата во општеството и воспоставување, односно јакнење на принципите на верска толеранција.

Носители на наградата се претседатели на држави, влади, парламенти, поглавари на православни цркви, лидери на меѓународни организации, проминентни политички и духовни лидери, јавни личности, претставници на бизнис-заедницата.

Меѓународната општествена Фондација за единство на православните народи е формирана во 1995 година со благослов на Патријархот Московски и на цела Русија Алексеј Втори.

Основната цел на фондацијата е зајакнување на духовното единство меѓу православните народи, интензивирање и продлабочување на културната и социјална соработка на православните заедници и промоција на христијанските вредности во општеството.

PRM_portret
Честитка од претседателот Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден
Сабота, 15 Април 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите христијански верници:

Дозволете ми на сите христијански верници да упатам искрени честитки по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден.

Во деновите кога го славиме победителот на смртта да се присетиме дека Христовото воскресение е основа на спасението. Со овој чин Спасителот ни дарува слобода во љубовта, избавувајќи нè од смртта и дарувајќи ни живот. Затоа, Пасха, како што уште се нарекува Христовото воскресение, значи премин – смилување, чудо на сите чуда, божји дар и благослов. Да се верува во Синот Божји значи да се има непоколеблива надеж и искрено покајание.

Честитајќи Ви го овој голем христијански празник, Ви посакувам добро здравје, благосостојба и духовен мир. Нема поблагословен ден од Велигден, затоа Ве повикувам, заеднички, да побараме разбирање, единство и братољубие меѓу нашиот христијански народ. Да се присетиме на Eвангелието кое нè учи на силата на трпението и страданието, на возвишената и постојана љубов која ја победи смртта и триумфираше над злото.

На сите христијански верници им посакувам меѓусебно почитување, разбирање и љубов во срцето со верба во Бога. За многу години празникот – Христос воскресна!

д-р Ѓорге Иванов

PRMsocustvo
Писмо со сочувство до претседателот на Арапската Република Египет г. Абдел Фатах Ал Сиси
Понеделник, 10 Април 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати писмо со сочувство до претседателот на Арапската Република Египет г. Абдел Фатах Ал Сиси, по повод терористичките напади во Танта и Александрија:

Со длабока тага и чувство на огорченост ја примив веста за терористичките напади на 9 април во Танта и Александрија и искрено жалам за загубените животи од овие злосторнички акти.

Нападите против христијанската заедница во Египет се истовремено напад против слободата на религијата, мирниот соживот и единството на Вашата земја. Насилството во име на која било религија е насилство и против таа иста религија. Силно ги осудувам овие терористички напади и искрено се надевам дека додека Арапската Република Египет поминува низ овие тешки моменти, целата меѓународна заедница ќе работи заедно во борбата против злото и во насока на интензивирање на постоечката соработка против тероризмот.

Во овие тажни моменти, дозволете ми, од името на граѓаните на Република Македонија и од мое лично име да Ви упатам изрази на длабоко сочувство, а на повредените да им посакам брзо закрепнување. Сакам да Ве уверам дека мислите на македонските граѓани се со Вас и со пријателскиот народ на Египет.

Ве молам, господине Претседателе, изразите на сочувство да ги пренесете до семејствата на трагично настраданите.

д-р Ѓорге Иванов

 
Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај
Страница 3 од 146