Соопштенија
Честитка до припадниците на ромската заедница по повод Интернационалниот Ден на Ромите
Четврток, 08 Април 2010

По повод Интернационалниот Ден на Ромите 8 април, Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов ја испрати следната честитка до припадниците на ромската заедница во Република Македонија.

Почитувани,

Ми претставува особено задоволство на сите припадници на ромската заедница во Република Македонија да им го честитам интернационалниот ден на Ромите-8 ми Април.

8 ми Април е ден кој со гордост го прославува најголемато етничко малцинство во Европа и кој е убава можност да се афирмира историјата и културата на Ромите, но и нивната актуелна социо-економска положба во различните општества во светот.

Република Македонија се гордее со припадниците на ромската заедница кои се нераскинлив дел од Македонското општество и со степенот на права кои ги уживаат се пример за целиот свет. Имено во нашата земја Ромите имаат можност да се образуваат на својот мајчин јазик, да гласаат за своите партии и кандидати и да бидат претставени во сите институции на државата. Токму пред само два дена имавме можност да и го доделиме Орденот за заслуги за Македонија на кралицата на ромската музика Есма Реџепова-Теодосиевска. Тоа е признание за Есма и за сите припадници на ромската заедница и за нивниот придонес во градењето и претставувањето на Република Македонија.

Почитувани граѓани од ромската националност,

Ние нема да застанеме и да се задоволиме со она што досега е постигнато. Борбата за подобрување на социјалната и економска состојба на Ромите не смее да престане. Тое е перманентен процес кој изискува секојдневни активности и ангажмани. Ве уверувам дека во институцијата Претседател и во мојата личност имате посветен и верен подржувач на овој процес.

Нека е честит празникот.

Средба со претставници од партиите на ромската заедница во Македонија
Вторник, 06 Април 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска прими делегација на претставници од партиите на ромската заедница во Македонија. На средбата присуствуваа Амди Бајрам од Сојуз на Роми, Шабан Салиу од Демократски сили на Ромите, Неждет Мустафа од Обединета партија за еманципација на Ромите и Самка Ибраимовски од Партија за целосна еманципација на Ромите.

На средбата, организирана во пресрет на Меѓународниот ден на Ромите 8 април, беше разгледана состојбата на ромската заедница во Република Македонија, беа разменети и оценки за текот на спроведување на Декадата на Ромите. Претседателот Иванов истакна дека Македонија мора да продолжи со активностите за целосна интеграција на ромската заедница во образованието и во другите општествени сфери. За таа цел, Претседателот побара активно вклучување на ромските интелектуалци, активисти и заедницата во целина.

Лидерите на партиите ги изнесоа нивните согледувања за положбата на Ромите и чекорите кои се потребни за натамошно подобрување на животниот стандард и статус на Ромите во целина. Тие ја истакнаа уникатната политичка положба на Ромите во македонското општество, со неговиот модел на учество во политичкиот живот како модел кој треба да биде применет и во други држави кои тежнеат да ја подобрат положбата на Ромите.

Честитка по повод празникот Воскресение Христово - Велигден
Четврток, 01 Април 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов упати честитка до верниците на Македонската Православна Црква – Охридска Архепископија, на Католичката црква и на Евангелско – методистичката црква  по повод празникот Воскресение Христово – Велигден.

Ми претставува особено задоволство и чест на сите верници да им го честитам претстојниот христијански празник, празникот над сите празници Воскресението Христово – Велигден.
 
Ви пожелувам Велигденските празници да ги поминете во убаво празнично расположение, споделувајќи со своите најблиски, радувајќи се и славејќи го животот.

Нека и овој Велигден биде патоказ дека сплотени во верата во Христа, под закрилата на светата црква, можеме да ги надминеме сите голготи и предизвици. Во ова време на постојан наплив од минливи вредности и краткотрајни задоволства, да не заборавиме да го следиме патот на светлината и да не се штедиме да се даруваме себеси на другите, да ја негуваме безусловната љубов кон нашите сограѓани и нашата татковина, вдахновени од примерот на Христа.

Честит празник и за многу години.
Христос Воскресе, навистина воскресе!

Д-р Ѓорге Иванов

Средба со Министерот за надворешни работи на Унгарија д-р Петер Балаш
Среда, 31 Март 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска го прими д-р Петер Балаш, Министер за надворешни работи на Република Унгарија.

Средбата беше можност да се разговара за евро-атлантските перспективи на Република Македонија и интеграцискиот процес, кој е врвен приоритет за нашата држава. Претседателот Иванов ги истакна големите придобивки кои земјите од Средна и Источна Европа ги стекнаа по проширувањето на Европската Унија како постојан пример за Република Македонија во спроведувањето на реформите потребни за успешно завршување на интеграцискиот процес. Претседателот Иванов го повтори својот став дека брзото ширење на НАТО и на Европската Унија е најдобар рецепт за економски развој, стабилност и натамошно напредување на демократијата и почитувањето на различностите во регионот на Југоисточна Европа.

При спроведувањето на овие интеграциски процеси, Претседателот Иванов истакна дека е особено важно да се водиме според  докажаните и проверените принципи, поставени во Копенхаген.
Претседателот Иванов ја искористи можноста да го информира високиот гостин од Унгарија за текот на разговорите во спорот кој Република Грција го наметнува во врска со уставното име на Република Македонија, како и за аргументите и позициите на Република Македонија.

Министерот Петер Балаш изјави дека Република Унгарија, како земја сосед во регионот на Југоисточна Европа, апсолутно ги разбира потребите на Република Македонија и на целиот регион за брза интеграција. Министерот Балаш изрази уверување дека интегративните процеси на Југоисточна Европа ќе бидат меѓу врвните приоритети на унгарското претседавање со Европската Унија во 2011 година.

Писмо со сочувство до Претседателот на Руската Федерација Дмитри Медведев
Понеделник, 29 Март 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов испрати писмо со изрази на сочувство до Претседателот на Руската Федерација г-дин Дмитри Медведев, по повод терористичките напади кои се случија во две одделни експлозии во метро станиците во Москва.

Во писмото, Претседателот Иванов во име на граѓаните на Република Македонија и во свое лично име изрази длабоко сочувство до Претседателот Медведев, Руската федерација и пријателскиот руски народ и остро ги осуди ваквите злосторнички и кукавички напади во кои најмногу страдаат недолжни лица.

- Тероризмот и заканите не познаваат граници и поради тоа сметам дека напорите за сузбивање на истите мора да бидат заеднички и глобални. Наша обврска е да им обезбедиме и гарантираме на нашите граѓани посигурна сегашност и иднина. Само со координирани, заеднички и колективни напори и заложби можеме да ја постигнеме оваа цел, пишува во писмото од Претседателот Иванов до Претседателот Медведев.

 
Почеток < Пред 171 172 173 174 Следно > Крај
Страница 172 од 174