Соопштенија
Писмо со сочувство до Претседателот на Руската Федерација Дмитри Медведев
Понеделник, 29 Март 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов испрати писмо со изрази на сочувство до Претседателот на Руската Федерација г-дин Дмитри Медведев, по повод терористичките напади кои се случија во две одделни експлозии во метро станиците во Москва.

Во писмото, Претседателот Иванов во име на граѓаните на Република Македонија и во свое лично име изрази длабоко сочувство до Претседателот Медведев, Руската федерација и пријателскиот руски народ и остро ги осуди ваквите злосторнички и кукавички напади во кои најмногу страдаат недолжни лица.

- Тероризмот и заканите не познаваат граници и поради тоа сметам дека напорите за сузбивање на истите мора да бидат заеднички и глобални. Наша обврска е да им обезбедиме и гарантираме на нашите граѓани посигурна сегашност и иднина. Само со координирани, заеднички и колективни напори и заложби можеме да ја постигнеме оваа цел, пишува во писмото од Претседателот Иванов до Претседателот Медведев.

Писмо од Претседателот на САД Барак Обама
Петок, 26 Март 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска доби писмо од Претседателот на САД г-дин Барак Обама. Во продолжение е интегрално текстот на писмото од Претседателот Обама.

Почитуван господине Претседател,

Ви пишувам со цел да ја искажам мојата благодарност за дополнителните војници и обучувачи кои Република Македонија планира да ги испрати во Авганистан. Со ваквиот придонес, сега Република Македонија е една од земјите со најголемо учество во ИСАФ според бројот на војници. Посакуваме натамошен успех на Вашиот контингент во својата мисија.

Го цениме постојаното партнерство на Вашата земја во одговорот на нашите заеднички предизвици, не само во Авганистан туку и на други места ширум светот, вклучително во Босна и Ирак. Ве охрабруваме да продолжите да работите преку процесот на ОН на решавање на прашањето околу името што е можно поскоро со што Вашата земја ќе може да се придвижи во исполнувањето на своите евро-атлантски аспирации.

Со почит,
Барак Обама

Средба со Министерот за надворешни работи на Турција д-р Ахмет Давутоглу
Петок, 26 Март 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска се сретна со Министерот за надворешни работи на Република Турција д-р Ахмет Давутоглу.

На срдечниот разговор, кој доаѓа по неодамнешните средби на Претседателот Иванов со Министерот Давутоглу во Минхен и во Киев, беше истакната добрата соработка на двете земји издигната на ниво на стратегиско партнерство на Балканот. Претседателот Иванов истакна дека соработката меѓу двете земји, која претставува пример за сите држави од регионот и од Европа, треба постојано да се продлабочува и унапредува во сите сфери. Иванов истакна дека добрите односи на двете земји се детерминирани од принципите на мирно решавање на споровите со политички средства, почитување на етничката и културната коегзистенција, економската меѓузависност и загарантираната безбедност за сите држави.

Министерот Давутоглу, од своја страна, изјави дека секој успех на Република Македонија го смета за успех и на Република Турција. Министерот изјави дека освен на геополитички, Република Македонија е исклучително значајна земја и на геокултурен план. Според министерот, Република Македонија има модел на интеграција кој треба да претставува пример не само за регионот туку и пошироко. Министерот Давутоглу потенцираше дека Република Турција отсекогаш го поддржувала и ќе го поддржува напредокот на Република Македонија, истакнувајќи ја тука цврстата поддршка за полноправно членство на Македонија во НАТО.

На средбата беа разгледани повеќе области на соработка меѓу двете држави, како што се економските инвестиции, културната и трговската размена.

 

Честитка до Претседателот на Република Унгарија д-р Ласло Шојом
Понеделник, 15 Март 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, по повод Националниот празник на Република Унгарија, испрати честитка до Претседателот на Република Унгарија д-р Ласло Шојом.
Почитуван господине Претседател,
По повод Националниот празник на Република Унгарија, ми претставува посебна чест, во името на граѓаните на Република Македонија и во свое лично име, да Ви упатам срдечни честитки и искрени желби за просперитет на Вашата земја, и благосостојба на пријателскиот унгарски народ.
Во овој свечен момент, дозволете ми да ја изразам својата и на Република Македонија целосна подготвеност за натамошно јакнење на односите на пријателство како и за интензивирање на соработката со Република Унгарија, во сите сфери од заемен интерес. Останувам со уверување дека поддршката што Вашата земја ја дава за европската и евроатлантската интеграција на мојата земја, нема да изостане во периодот што следи.
Со такво уверување и со надеж за наша скорешна средба, Ви ги упатувам, господине Претседател, изразите на моето највисоко почитување.



Средба со Претседателот на Државниот Збор на Република Словенија
Четврток, 11 Март 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денес (11 март) се сретна со Претседателот на Државниот Збор на Република Словенија д-р Павел Гантар. На средбата Претседателот Иванов изрази задоволство од посетата на д-р Гантар, која е уште една потврда за одличните односи и големото пријателство меѓу двете земји.

Република Македонија и Република Словенија имаат долгогодишна успешна соработка во многу области од заемен интерес, како и заемна поддршка на билатерален, регионален и мултилатерален план. Високото ниво во нашите односи се потврдува и со континуираниот политички дијалог меѓу двете земји, кој се карактеризира со чести средби на највисоко ниво, кои директно придонесуваат за поинтензивна соработка во сите области - изјави Претседателот Иванов на средбата.

Претседателот Иванов му се заблагодари на високиот гостин за сестраната, постојана и принципиелна поддршка од страна на Република Словенија во процесот на интеграција на Република Македонија во Европската Унија и во НАТО, како и за силната поддршка за процесот на визната либерализација. Притоа, Претседателот Иванов изрази особено задоволство од ангажманот на г-дин Зоран Талер, пратеник во Европскиот Парламент и известител за Република Македонија.

На средбата, Претседателот Иванов го запозна д-р Гантар со актуелностите во процесот кој се води под покровителство на Обединетите нации. Претседателот нагласи дека Република Македонија е таа која е најсилно заинтересирана за решение што е можно побргу. Претседателот Иванов изјави дека Македонија е подготвена за решение кое ќе биде во рамките на резолуциите на Обединетите нации.

Претседателот на Државниот Збор д-р Гантар изјави дека Република Словенија останува силен поддржувач на евро-атланските перспективи на Република Македонија. Република Словенија гледа на спорот околу името на Република Македонија како на билатерално прашање кое не смее да ги блокира интеграциските процеси на Македонија. Република Словенија како и досега ќе продолжи силно со поддршка за Република Македонија во тој контекст. Европската Унија треба да ја има предвид, да ја цени и да ја потврди улогата на Македонија во регионален план, како фактор на продуцирање на стабилност и прогрес во регионот – изјави на средбата д-р Гантар.

Претседателот Иванов прими претставници на CARNет
Среда, 10 Март 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денес (10 март) прими претставници на Хрватската Академска Истражувачка Мрежа CARNet, Министерството за Наука, Образование и Спорт, и Факултетот за Електротехника и Информатика на Република Хрватска.

На средбата беа разгледани можностите што примената на новите технологии како што е информатичката технологија ги даваат за развојот на образованието, економијата, и општеството воопшто. Претставниците од Хрватска ги претставија можностите за заеднички настап на организации од Македонија и од Хрватска, за развој на информатичкото општество, како и за учење од меѓусебните искуства. Тема на разговор беше и безбедноста на комуникацијата преку интернет.

Кризата во општеството е време и на големи иновации. Правниот Факултет во Скопје е пример како со користење на информатичките технологии може да се постигне поголема ефикасност и транспарентност во оценувањето, и да се надминат бирократските пречки во работата. Собраното знаење на нашите институции, со помош на информатиката, може да се искористи за решавање на денешните општествени проблеми – изјави Претседателот Иванов на средбата. Претседателот Иванов, кој зборуваше за македонското искуство со компјутеризација на образованието и на судството, го потенцираше напредокот на Република Македонија во изминативе години за развојот на информатичкото општество и правење на современите средства и методи на комуникација подостапни на граѓаните.

Зоран Палди од Министерството за Наука, Образование и Спорт на Република Хрватска изјави дека за развојот на информатиката е полезно поголем број политичари и личности кои ги носат одлуките во општеството да имаат разбирање и активно да ги користат новите технологии. Според Палди, помалите држави, кои подоцна влегуваат во развојот на информатичкото општество, имаат можност да надминат цели фази во неговиот развој и да ги применуваат најуспешните и најновите светски достигнувања. За тоа, според Палди, потребна е соработка меѓу државите.

 
Почеток < Пред 161 162 163 164 165 166 167 168 169 Следно > Крај
Страница 168 од 169