Новости
bazilika_sv_kliment_01
Претседателот Иванов во Рим на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“
Четврток, 25 Мај 2017
Putin
Средба на претседателот Иванов со рускиот претседател Путин во Москва
Среда, 24 Мај 2017


Putin1Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на дводневната работна посета на Руската Федерација, оствари средба со Претседателот на Руската Федерација, г. Владимир Путин.

По средбата, претседателот Иванов рече дека Македонија има јасни стратешки определби и опстојува на нив, несакајќи да наштети никому, води политика на отвореност, негува добронамерни односи на пријателство, соработка и меѓусебна почит.

Претседателот Иванов ја оцени средбата со рускиот претседател Путин како пријателска, конструктивна и содржајна. На неа станало збор за состојбата во Македонија и во регионот, за економската соработка, за црквата.

- Политичката криза што ја имавме во последните две ипол години доведе до застој во функционирањето на заедничката меѓувладина комисија со Русија која, се надевам, сега со формирањето на новата влада ќе може да профункционира и да ги продолжи позитивните трендови во економската соработка, изјави претседателот Иванов по средбата.

Економската соработка која меѓу Македонија и Русија е интензивна, достигнува околу 200 милиони долари, но тоа се уште не е доволно за потенцијалот што постои кај нас, а исто така и од руската страна.

- Политичката криза многу проекти, многу активности има блокирано и затоа, се надевам дека новата влада со формирање повторна меѓувладина комисија за економска соработка ќе ги поттикне тие почнати проекти бидејќи имаме во сферата на енергетиката, имаме извоз на земјоделски производи, има интерес на руски инвеститори да инвестираат во нашите економски зони, рече претседателот Иванов.

Економијата, додаде, е глобална и на тој план, бизнисмени присутни на сите меридијани се заинтересирани и за Македонија.

- Македонија нуди навистина поволни услови за водење бизнис, имаме поволна клима и храна која е добредојдена на нивните пазари, така што имаме голем потенцијал, но се зависи од тоа како ние внатре ќе си ги средиме состојбите за да може тоа што постоело да се надградува и да се развива, истакна македонскиот претседател.

Рускиот претседател искажа интерес за ситуацијата во Македонија и на Балканот, бидејќи, целиот регион поминува низ турбулентен период и сакал, истакна претседателот Иванов, лично да се информира за одредени состојби.

- Разговаравме и за состојбите во целиот наш регион, на Блискиот Исток, на Балканот. Русија е земја која е постојана членка на Советот за безбедност и од тој аспект ги следи сите настани особено безбедните прашања и интересот беше да се чујат согледувањата од страна на Македонија за сите тие актуелни прашања кои постојат во нашиот регион, посочи претседателот Иванов.

Одговорајќи на новинарски прашања, напомена дека Македонија не сака нејзините стратешки определби да бидат на штета на односите со Русија.

- Русија е голема земја и Македонија како мала земја мора со сите големи сили да има однос на искрено пријателство бидејќи таа е и членка на Советот за безбедност. Со сите членки на Советот за безбедност Македонија секогаш имала и мора да има односи на пријателство и на почитување. Нашата политика на отвореност кон сите добронамерни продолжува и настојуваме со сите големи земји да имаме односи на пријателство, соработка и на меѓусебна почит, подвлече Иванов.

Според него, секоја земја си има свои интереси и поаѓа од нив, така и големите земји си имаат свои интереси и, иако ги следат состојбите и во регионите и во светот, секојпат поаѓаат од нив.

- Сепак, големите земји се големи земји, имаат свои стратегии, си ги следат нивните интереси, а наше е едноставно да си остојуваме на нашите стратегиски цели и да направиме се да тоа не биде на штета на другите, посочи македонскиот претседател.

Потсети дека повод за посетата на Москва е врачувањето на наградата „ Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори" од рускиот патријарх Кирил, оценувајќи ја како признание за сите негови и заложби на Македонија за поттикнување, чување и негување на христијанските вредности.

- Разговорите што ги водевме со патријархот се во функција на улогата што ја има Руската црква околу промовирањето на христијанството во период кога сите христијани во светот се изложени и на напади и на големи преселби, особено на Блискиот Исток и Северна Африка. Следиме што се случува со христијанскиот свет, рече претседателот Иванов.

Дополни дека имал многу конструктивна средба и со епископот Тихон кој беше во посета на Македонија и ја промовираше неговата книга. - Тихон искажа многу позитивни и искрени чувства за тоа што се случува во Македонија во поглед на нашите верници, на нашата Црква и нашите манастири, истакна претседателот Иванов кој денеска присуствуваше и на службата посветена на патријархот Кирил по повод Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј.

Moksva-nagrada
Претседателот Иванов во Москва ја прими наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори“ од рускиот патријарх Кирил
Вторник, 23 Мај 2017


Moksva-nagrada1Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, на свечена церемонија во храмот „Христос Спасител" во Москва ја прими наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори" за 2016 година, што му беше врачена од Патријархот на Руската православна црква, Кирил.

Наградата ја доделува Меѓународната општествена Фондација за единство на православните народи, за извонредна дејност во зацврстување на единството на православните народи и за утврдување и промовирање на христијанските вредности во животот и општеството. Фондацијата е формирана во 1995 година со благослов на патријархот Московски и на цела Русија Алексеј Втори.

Престижната меѓународна награда која му се доделува на претседателот Иванов, претставува признание на неговите заложби во зајакнување на меѓу-православните односи, улогата на религијата во општеството и воспоставување, односно јакнење на принципите на верска толеранција.

- Ова престижно признание го примам како Претседател на Република Македонија, но и како православен христијанин кој е роден и израснат во возобновената Светиклиментова црква - Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Во таа жива Црква, која се возобнови пред 50 години, е граден и изграден и нашиот светоглед, истакна претседателот Иванов на церемонијата по повод доделувањето на признанието, на која присуствуваа голем број црковни великодостојници.

Се заблагодари на Меѓународниот фонд за единство на православните христијански нации за признанието, притоа истакнувајќи дека му е особено значајно бидејќи се доделува за 2016 година, кога одбележавме 11 века од упокојувањето на големиот словенски просветител Св. Климент Охридски без кого, како што рече, денес ќе живеевме во поинаква, духовно, културно и цивилизациски посиромашна Европа.

- И денес има голема преселба на народите кои со себе ја носат сета своја етничка, јазична, религиска и културна различност. И денес се ограничува слободата на мисла, совест и вера. И денес на сцена се циниците, епикурејците и стоиците. Во ерата на постмодернизмот има сè повеќе практики и политики кои се косат со етичките начела на речиси сите светски религии. И денес, како и тогаш, поредокот се трансформира. Неподготвени да се соочат со новите сложени предизвици на 21 век, меѓународните институции како да останаа заглавени во 20 век. Глобализацијата економски успеа да го обедини светот, но политички го разедини и придонесе кон создавање конфликти и војни. Двојните стандарди станаа дел од проблемот. Прогонствата, преселбите и конфликтите станаа наше секојдневие, рече претседателот Иванов.

Имајќи ги предвид сите овие предизвици, посочи дека како Претседател на Република Македонија се води од три принципи. Првиот принцип, рече, е почитување наместо толерирање.

- Наспроти западниот концепт на толеранција на различноста, насекаде го промовирам македонскиот модел на почитување на различноста, бидејќи се толерира она што се мора, а се почитува она што се сака, истакна претседателот Иванов.

Вториот принцип според него е градење единство, но не по цена на различноста. - Лекот против религиозното насилство не може да се бара во помалку религија, туку во повеќе меѓурелигиски дијалог. Но, тој дијалог меѓу религиите завршува онаму каде што започнуваат нивните суштински разлики. Неопходно е со почит да се прифаќаат разликите, за да не се доведеме во ситуација, бегајќи од радикалниот екстремизам, да се вплеткаме во мрежата на религискиот синкретизам што се обидува да ги поништи суштинските разлики меѓу религиите, истакна претседателот Иванов.

Третиот принцип, како што рече, е отворање, наместо затворање на просторот. - Денес, Балканот, Кафказот и Блискиот Исток се кошмар за секој политичар и аналитичар. Но, парадоксот е што токму во овие региони имало најдолги периоди на мир – тогаш кога биле дел од отворен простор. А таму каде што има отворен простор, има и луѓе со отворен ум кои комуницираат и се интегрираат, без притоа да се асимилираат, рече претседателот Иванов.

На крајот од обраќањето пред присутните тој изрази уверување дека овие три принципи – почитување, дијалогот и отвореноста можат да помогнат во градењето на новиот свет.

Носители на наградата за 2016 година, покрај претседателот Иванов, се и поглаварот на Коптската црква, Патријархот Тавардос Втори и градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин.

Традиционалното доделување на наградите заврши со концерт на познати руски хорови и солисти кои изведоа песни на македонски јазик.

Настанот, на кој на видео бим беше презентирана и биографијата на претседателот Иванов, директно го пренесуваа повеќе руски телевизии.

Претседателот Иванов претходно оствари средби со патријархот на Руската православна црква, Кирил и со епископ Тихон, викар на патријархот московски и на цела Русија.

filharmonija
Свечено отворање на новиот објект на Македонската филхармонија
Недела, 21 Мај 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, со сопругата г-ѓа Маја Иванова присуствуваа на свеченото отворањето на новиот објект на Македонската филхармонија.

Со концерт на Македонската филхармонија на која како солист настапи Симон Трпчески под диригентство на Владимир Ашкенази од Русија вечерва и официјално беше отворен новиот објект на Филхармонијата.

Новиот објект на Македонската филхармонија се протега на површина од 12.400 метри квадратни. Располага со две сали, голема сала со капацитет 1.000 места и мала, повеќенаменска сала со капацитет од 310 места од кои 168 се фиксни седишта, 110 се телескопски и 32 се мобилни седишта.

Големата сала располага со најсовремени сценско технолошки системи што објектот го позиционираат во врвот на објектите од овој тип. Материјалите кои се употребени во големата сала и архитектонската пластика овозможуваат врвна акустика. Во составот на големата сала е содржано и студио со режија, опремено со комплетна, современа аудио и видео техника која ќе се користи за продукција и снимање на музичките настани. Во објектот се обезбедени сите предуслови за подготовка на програмата на институцијата, изградени се посебни простории за вежбање на солистите и индивидуалните групи, како и придружни и административни простории, сите функционално поврзани на три нивоа.
filharmonija1

PRM-Kralot_na_Jordan_2
Претседателот Иванов: Македонија и Јордан имаат напредок во сферата на разузнавање и размена на информации
Сабота, 20 Мај 2017

Јордан е земја која е позитивен пример, која придонесува за  стабилноста на Блискиот Исток и од интерес на Македонија е да биде присутна  на безбедносно-разузнавачки, но и на економски план, изјави претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по средбата со Кралот на Јордан, Абдула II.

„Јордан е земја која е конструктивна и голем придонесувач за мирот во регионот. Јордан е домаќин на Светскиот економски форум многу години и улогата на Кралот е потенцирана од многумина, бидејќи Јордан успева во овој период на големи турбуленции во многу региони во светот, а особено на Блискиот Исток, да покаже како треба да се справуваме со предизвиците, изјави претседателот Иванов.

Претседателот Иванов, посочил дека ова е негова втора средба со кралот на Јордан, откако на минатогошната нивна средба во рамки на Генералното собрание на Обединетите Нации, двајцата државници се согласиле за интензивирање на соработката меѓу двете земји во повеќе сфери, особено во разузнавањето и размена на информации за сите оние закани што од Блискиот Исток доаѓаат во Европа и особено на Балканот.

„Средбата беше многу конструктивна и укажавме  на  постигнатиот напредок во сферата на  размена на информации и  соработка на планот на разузнавањето. Јордан има преку еден милион бегалци официјално, а неофицијално многу повеќе и ја има  улогата на посредник, земја, која се обидува да укаже на сета онаа состојба што со години е присутна на Блискиот исток и во Северна Африка, истакна претседателот Иванов по средбата со Кралот.

Izjava_PRM._JordanПретседателот најави потпишување на повеќе договори со Јордан, со што значајно би се унапредила нормативно-правната рамка и економската соработка меѓу двете земји.

„Јордан е земја каде што многу земји од Блискиот Исток обезбедуваат  храна, вода и лекови, и се што е неопходно. Ние  имаме 17 години воспоставено дипломатските односи и наследство кое е голем капитал и кое треба да се искористи. Преку 1000 луѓе во Јордан на високи позиции од естаблишментот завршиле факултет во Скопје во времето на поранешна Југославија, рече македонскиот претседател.

Македонската заедница, додаде претседателот Иванов, бара интензивирање на соработката со матичната земја, а многу од овие некогашни земји сакаат  побрзо да се воспостави правна рамка за да можат економските односи да почнат да соодвествуваат на она што сме го имале некогаш,  кога сме биле во Југославија, изјави претседателот, посочувајќи дека постојат многу потенцијали за развивање на соработка преку Јордан и со земјите од Блискиот исток.

Кралот на Јордан е домаќин на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Северна Африка,  што се одржува во Аман, а претседателот Иванов учествува на  негова лична покана.

На Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Северна Африка  учествуваат над 1000 политички лидери, претставници од бизнис секторот и цивилното општество, од повеќе од педесетина држави, меѓу кои кралот на Шпанија, Фелипе VI, ирачкиот претседател Фуад Масум, египетскиот претседател Ал Сиси, високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската комисија, Федерика Могерини, комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, холандскиот МНР, Берт Коендерс, норвешкиот МНР, Борге Бренде, Словачкиот МНР, Мирослав Лајчак и други.

forum_jordan
Учество на претседателот Иванов на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Северна Африка
Сабота, 20 Мај 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денска престојува во работна посета на Хашемитското Кралство Јордан по повод учеството на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Северна Африка,  што се одржува во Аман.

Претседателот Иванов учествуваше на пленарната сесија на свеченото отворање на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Северна Африка. Темите на дискусија на форумот се однесуваат на улогата на Кралството Јордан во регионот, економските перспективи на земјите од овој регион, промените во геополитиката и хуманитарните предизвици во однос на состојбите во Сирија, Ирак и Либија, како и актуелната мигрантската криза.

iom_1Во рамки на учеството на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Северна Африка, претседателот Иванов оствари средба со Вилијам Лејси Свинг, генерален директор на Меѓународната организација за миграција (ИОМ).Двајцата соговорници разменија мислења за соработката меѓу Република Македонија и ИОМ, како и за активностите на организацијата на регионално и на глобално ниво.Претседателот Иванов изрази благодарност за досегашната соработката што Република Македонија ја остварува со ИОМ, особено за поддршката во справувањето со мигрантската криза.Генералниот директор изрази задоволство од односот и третманот на Република Македонија кон бегалците и мигрантите, согласно сите меѓународните стандарди и ги поздрави начините на кои земјата се справува со мигрантската криза.На средбата претседателот Иванов изрази подготвеност за вклученост на Република Македонија во идните активности на ИОМ и продолжување на соработката согласно потребите на државата. На покана на Република Македонија, генерален директор на Меѓународната организација за миграција ќе ја посети Република Македонија.

dzajka_3Македонскиот претседател во Јордан оствари средба  и со заменик претседателот на Јапонската меѓунарoдна агенција за соработка (JICA), Кеничи Томијоши. На средбата беа разменети мислења за можностите за соработка меѓу Република Македонија и JICA во сферите одзаеднички интерес.‎


Претседателот Иванов односите со Јапонија ги оцени како одлични, посочувајќи дека со отворањњето на амбасадите на Македонија во Јапонија и на Јапонија во Македонија, очекува интензивирање на политичкиот дијалог и збогатување на севкупната соработка. Јапонија е еден од најголемите билатерални донатори на Република Македонија и  JICA има посебно место и улога на овој план, за што Македонија искажа благодарност.  На средбата беа разгледани можностите за продолжување на поддршката за Република Македонија во областите на животната средина и кризен менаџмент со природни катастрофи, како и за можноста за отворање на регионална канцеларија на  JICA во Република Македонија.

Во рамки на учеството на Светскиот економски форум, претседателот Иванов оствари средба со генералнот директор на УНЕСКО, г-ѓа Ирина Бокова, на којабеше разговарано за тековните и идните активности и проекти на Република Македонија во соработка со светската организација за образование, наука и култура.

unesko_2Двајцата соговорници ја потврдија одличната соработка меѓу Република Македонија и УНЕСКО, и изразија подготвеност за нејзино проширување во насока на натамошна реализација на проекти од областите на културата, образованието, науката, комуникациите, информациите, и во однос на програмите за млади и граѓанското општество.

Претседателот Иванов истакна дека Република Македонија придава големо значење на соработката со УНЕСКО и активно ги промовира и учествува во нејзините активности и иницијативи.

„Република Македонија ги поддржува програмите на УНЕСКО, и ние сме исклучително посветени во напорите за заштита на изобилното природно и културно-историско наследство кое го имаме", посочи македонскиот претседател, и изрази благодарност за поддршката која УНЕСКО континуирано и ја дава на Република Македонија преку проекти реализирани во рамките на мултилатералната и директната соработка.

На средбата беа разменети мислења околу актуелните случувања во Република Македонија на политички план, информации за улогата на УНЕСКО во однос на бегалската криза,  како и за актуелностите и реформските процеси во светската организација. Во таа наоска, Бокова го информираше претседателот Иванов за предизвиците со кои се соочува УНЕСКО.

На Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Северна Африка  учествуваат над 1000 политички лидери, претставници од бизнис секторот и цивилното општество, од повеќе од педесетина држави, меѓу кои кралот на Шпанија, Фелипе VI, ирачкиот претседател Фуад Масум, египетскиот претседател Ал Сиси, високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската комисија, Федерика Могерини, комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, холандскиот МНР, Берт Коендерс, норвешкиот МНР, Борге Бренде, Словачкиот МНР, Мирослав Лајчак и други.

 
Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај
Страница 8 од 173