Новости
Претседателот Иванов на Евроазискиот економски форум во Истанбул
Среда, 05 Мај 2010


Македонија ги следи сите моментални односи на моќ што постојат и во политиката и во економијата, особено во енергетиката. Владата на секој начин е вклучена во овие глобални процеси и особено она што доаѓа по кризата дека постои подготвеност кај нас да знаеме каде да се ориентираме, изјави македонскиот претседател Ѓорге Иванов на маргините на 13. Евроазиски економски самит кој почна денеска во Истанбул.

Иванов, јави известувачот на МИА од Истанбул, посочи дека ова не е само економски Самит, туку се обработуваат теми од геополитиката, геокултурата односно селењето на моќта. 

- Моето присуство на овој Форум ги потврдува извонредните односи што ги имаме со Република Турција. Меѓутоа присуството на членови на македонската Влада, бизнис и академската заедница покажува дека вообичаената фраза дека економските не ги следат политичките односи што ги имаме со Турција треба конечно да се промени, рече Иванов. Тој нагласи дека сето она што досега го имало на политички план сега се пренесува на економски план со цел бизнис заедницата од Турција почесто да биде присутна во Македонија.

Присуството на Самитот, истакна Иванов, е извонредна можност да се споделат сознанија, искуства и вештини кои земјите во регионот ги практикуваат, а во Македонија не биле присутни. Според него, сите овие сознанија и искуства од регионот се добродојдени за Македонија и на некој начин се поттикнување на економската соработка меѓу Македонија и Турција.

Учесниците на Самитот во претпладневниот дел од расправата се фокусираа на потенцијалите на евроазиските држави кои се недоволно искористени. Учесниците прогнозираа дека по завршувањето на светската економска криза тежиштето на светската економија и моќта да се преместат кон помоќните евроазиските земји – Турција, Кина, Русија, Азербејџан и Индија.

Во рамки на сесијата за енергијата попладнево учесниците на Самитот ќе расправаат за инвестициите во алтернативните енергетски проекти односно за значењето на изградбата, организацијата и маркетингот на далноводите. Меѓу темите е и проектот за гасоводот Набуко и интегрирањето на цевководите на природен гас од Египет, Катар и Ирак со линијата на Набуко, како и изворите на енергија во Евроазија.

Претседателот Иванов, кој е придружуван од вицепремиерот Владимир Пешевски и од министерот без ресор Хади Незир, попладнево ќе ја посети општината Шишли каде градоначалникот ќе му додели златен клуч.

Иванов утре ќе има обраќање на Самитот на  кој учесниците ќе дискутираат за глобалната финансиска криза, кординација и регионалната соработка, а ќе стане збор за економијата и туризмот.

На Самитот покрај Иванов учествуваат и албанскиот претседател Бамир Топи, поранешните претседатели на Бугарија, Жељу Желев и Петар Стојанов, на Романија, Јон Илиеску и Емил Константинеску, на Турција, Сулејман Демирел, на Естонија, Арнолд Рутел и на Монголија,  Настагиин Багабанди, заменици премиери и министри од земјите на Централна Азија, Европа, Блискиот Исток, Далечниот Исток, Америка и Африка, како и претставници на 32 меѓународни организации.

Средба со израелскиот министер за надворешни работи Авигдор Либерман
Понеделник, 03 Мај 2010

Средбата на Претседателот Иванов и министерот Либерман беше посветена на разгледување на односите меѓу двете држави, во контекст на честите и високи средби на државниот врв кои придонесуваат за нов квалитет во односите меѓу Македонија и Израел. Претседателот Иванов, кој го посети Израел во октомври минатата година, истакна дека двете земји имаат одлични билатерални односи и го изрази задоволство од соработката во насока на безбедноста, демократскиот развој и економскиот напредок.

Двајцата соговорници констатираа дека значен момент кој придонесува за меѓусебното разбирање меѓу двете земји се длабоките историски врски меѓу двата народа и сличните судбини кои ги споделуваат.

Претседателот Иванов ги искажа македонските ставови во врска со разликата околу името со нашиот јужен сосед, кој Грција го наметнува како предуслов за македонските интеграции во НАТО и во Европската Унија. Претседателот потенцираше дека со членството на Македонија во НАТО и во ЕУ, ќе се даде голем придонес кон економскиот развој и кон ширење на стабилноста во просторот на Југоисточна Европа.

Министерот Либерман истакна дека Македонија е држава која придонесува, не само кон регионалната стабилност и безбедност, туку таа има и значаен удел во меѓународната безбедност со своето учество во мировните мисии во светските кризни зони, но и преку својот уникатен модел на демократија, толеранција и соживот.

Во рамките на заложбата за засилување на економската соработка на двете стопанства, Претседателот Иванов го поздрави вклучувањето на претставници на израелски компании во делегацијата на Министерот Либерман. Претседателот го повтори интересот на Република Македонија за соработка со врвните израелски компании од областа на високата технологија, земјоделството и други гранки.

Отворена првата Народна Канцеларија
Петок, 30 Април 2010

Реализацијата на ваквиот проект беше предвидено во мојата изборна програма, и тој треба да овозможи институцијата претседател на Република Македонија да може да биде поблиску до граѓаните. Тоа треба да биде место каде тие можат да се информираат за надлежностите на претседателот, да достават се она што сметаат дека е потребно да го знае Претседателот, да достават предлози и претставки, рече на отворањето на канцеларијата претседателот Ѓорге Иванов.

Претседателот појасни дека во канцеларијата ќе работат волонтери кои ќе бидат во непосреден контакт со граѓаните ќе ги упатуваат, да и укажат доколку некој проблем е во надлежност и на други институции, односно да им овозмоат на граѓаните што полесно да ги претстават своите иницијативи предлози и преставки. Во Канцеларијата има волонтери од неколку етнички заедници.

Локацијата на канцеларијата, додаде претседателот Иванов, е избрана да биде во центарот на градот во близината на плоштадот со цел да биде подостапна за граѓаните.

Претставките и предлозите кои ќе се достават до Нариодната канцеларија, ќе бидат проследени во надлежните служби на Кабинетот на Претседателот. Покрај канцеларијата во Скопје планирано е отворење вакви канцеларии во сите поголеми градови во државата.

Македонски студентски игри
Вторник, 13 Април 2010
Писмо со сочувство до Вршителот на должност Претседател на Република Полска Бронислав Коморовски
Понеделник, 12 Април 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов испрати писмо со изрази на сочувство до Бронислав Коморовски, Маршалек на Сејмот - Вршител на должност Претседател на Република Полска, по повод огромната трагедија што се случи во Смоленск во која животот го загуби Претседателот Качински и високи претставници на државната елита на Република Полска.

Во писмото, Претседателот Иванов во име на граѓаните на Република Македонија и во свое лично име изрази најдлабоко сочувство до полскиот народ, до семејството на Претседателот Качински и до семејствата на трагично настраданите во несреќата.

- Република Македонија ја почувствува болката и знае како е на ваков трагичен начин да загуби лидер и државник. Се уште во нашите мисли и спомени живее ликот и делото на Претседателот Трајковски. Сигурен сум дека името на Претседателот Качински ќе остане длабоко врежано во меморијата на полскиот народ. Нашите срца и мисли се со Вас, пишува во писмото од Претседателот Иванов.

 
Почеток < Пред 191 192 193 194 195 196 197 Следно > Крај
Страница 194 од 197