Новости
Писмо со честитки по повод изборот на Пал Шмит за Претседател на Република Унгарија
Среда, 30 Јуни 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов упати писмо со честитки до новоизбраниот Претседател на Република Унгарија, Пал Шмит. Следи текстот на писмото.

 

Почитуван господине Претседател, 
Со особена чест, од името на граѓаните на Република Македонија и од свое лично име, Ви упатувам срдечни честитки за изборот на функцијата Претседател на Република Унгарија и Ви посакувам искрени желби за успешно извршување на одговорната функција, за натамошен просперитет на Вашата земја и благосостојба на нејзините граѓани.
Во оваа свечена пригода сакам да го изразам задоволството од досегашниот развој на односите меѓу нашите две земји во духот на воспоставеното пријателство. Длабоко сум уверен дека со наши заеднички ангажмани ќе можеме да придонесеме во натамошно развивање на односите и соработката меѓу нашите две земји на секое поле од заемен интерес, како на билатерален, така и на мултилатерален план. На тој план, сакам да Ви ја искажам господине Претседател, мојата и на Република Македонија целосна подготвеност. Во тој контекст, ја користам оваа прилика, да Ви упатам покана за официјална посета на Република Македонија во време кое најмногу Ви одговара и кое дополнително по дипломатски пат ќе го утврдиме. Длабоко верувам дека досегашната поддршка на Република Унгарија за евроатлантските интеграции на Република Македонија ќе продолжи во периодот кој ни претстои.
Ви ги упатувам, господине Претседател, изразите на моето највисоко почитување.
д-р Ѓорге Иванов

Претседателот Иванов на средба со претставници на Горанците во Косово
Понеделник, 28 Јуни 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов се сретна со претставници од македонско- горанската заедница од Косово.
Претседателот Иванов на средбата ги охрабри Горанците во Косово да се вклучат во тамошниот политички живот во Косово како начин да ги остваруваат своите права. Претседателот беше информиран дека Горанците веќе почнуваат активности за формирање политичка партија во Косово.
Претседателот Иванов ги информираше претставниците на Горанците за средбата со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, на која Претседателот Иванов за заложил за вклучување на Горанците со посебна графа во пописот на населението на Косово планиран за 2011 година. Кај Претседателот Сејдиу постоела волја за вклучување на оваа заедница преку посебна графа.
Претседателот Иванов во Призрен учествуваше на регионалната лидерска средба на која присуствуваа и неговите колеги од Црна Гора, Албанија и домаќинот Косово, Филип Вујановиќ, Бамир Топи и Фатмир Сејдиу.

Средба на Претседателите на Македонија, Косово, Албанија и Црна Гора во Призрен
Сабота, 26 Јуни 2010

Претседателите на Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора, Ѓорге Иванов, Бамир Топи, Фатмир Сејдиу и Филип Вујановиќ денеска упатија порака до меѓународната заедница од нивната средба во косовскиот град Призрен, дека овие земји имаат исклучителна соработка, која се засили во изминатата година. Претседателите порачаа дека ниту еден граѓанин на овие земји не смее да биде изоставен од слободно движење и презедоа обврски за значително подобрување на инфраструктурата и енергетиката во регионот.
На пленарниот состанок, шефот на македонската држава Иванов истакна дека сите проблеми и прашања во регионот мора да се решаваат со дијалог.
- Комуникацијата ја враќа довербата меѓу страните. Би се радувале кога на некоја од следните средби би ги видиле и српскиот претседател Борис Тадиќ и грчкиот Каролос Папуљас - изјави Иванов.
Домаќинот на средбата косовскиот претседател Сејдиу истакна дека главна тема на средбата било слободното движење на граѓаните и стоката, што е основа за интеграција во ЕУ.
- Не радува што Македонија и Црна Гора имаат статус на слободно движење на граѓаните. Албанија е на прагот на добивањето на тој статус - изјави албанскиот претседател Топи, истакнувајќи дека исто така од оваа поволност не треба да бидат исклучени граѓаните на Косово.
Вујановиќ рече дека треба да се афирмира вредноста на дијалогот, како подобрување на целосната атмосфера во регионот и потсети на разговорите што Македонија ги води со Грција во врска со разликите за името.
- Имаме еден дијалог меѓу Македонија и Грција и сакаме што поскоро да заврши за Македонија побрзо да влезе во НАТО и во ЕУ. Вториот дијалог меѓу Србија и Косово треба да почне и да се заснова на фактите дека од една страна Косово е признато од 69 земји во светот, но и оти 123 држави - членки на ОН ја немаат признаено нејзината независност. Повод за дијалог треба да се најде токму во овие две реалности - рече црногорскиот претседател.
Албанија исто така го поттикнува дијалогот меѓу Србија и Косово, како што рече претседателот Топи, но во услови на статус на взаемен суверенитет. Тој се заложи Косово да учествува на сите регионални средби, а не како што лобира Белград. Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, одговарајќи на новинарско прашање, оцени дека средбата во Призрен е добар модел на соработка меѓу земјите во регионот.
Следната средба на четворицата претседатели предвидено е да се случи идната година во Македонија, а поканата за неа ја упати денеска претседателот Иванов. Македонскиот Претседател посочи дека во споредба со пред 10 години, очигледен е напредок во соработката меѓу овие четири земји, но и оти таа треба да продолжи да се развива, особено во однос на инфраструктурата и енергетиката.
Претседателите Иванов, Топи, Сејдиу и Вујановиќ со порака дека треба да продолжи и соработката во борбата против организираниот криминал и владеењето на правото.
Претходно денеска претседателите на Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора остварија меѓусебни билатерални средби.

Писмо до Претседателот на Руската Федерација Дмитриј Медведев
Петок, 25 Јуни 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денес упати писмо до Претседателот на Руската Федерација г-дин Дмитриј Медведев. Во писмото се изразува благодарност за гостопримството укажано од страна на Претседателот Медведев при неодамнешната посета на Претседателот Иванов. Следи текст на писмото:

 

Почитуван господине Претседател.
Драг пријателе, 
По моето враќање во Скопје, сакам повторно да Ви се заблагодарам за срдечниот и топол пречек, како и за прекрасното гостопримство кон мене, мојата сопруга и делегацијата, за време на работната посета на пријателската Руска Федерација и учеството на Петербуршкиот меѓународен економски форум 2010.
Ме радува, господине Претседателе, што на нашата средба одново беше потврдена заемната подготвеност за јакнење на односите на пријателство и за искористување на можностите за продлабочување на соработката меѓу Република Македонија и Руската Федерација, во сите сфери од заемен интерес, кои констатиравме дека реално постојат. Посебно ме радува што доминантно место на нашата средба во Санкт Петербург имаа прашањата од економски интерес. Во таа насока, сакам да изразам задоволство од конструктивните средби со водечките личности на Лукоил и Газпром, кои ја нагласија нивната подготвеност за натамошна интензивирање и за нови и мошне значајни форми на соработката во енергетската сфера. Од особен интерес, во истата насока, е потпишувањето на спогодбата за клириншкиот долг меѓу Република Македонија и Руската Федерација.

Почитуван господине Претседател,

Сакам да нагласам дека мојата земја високо ја цени Вашата и искрената и принципиелна поддршка што Руската Федерација во континуитет и ја дава на Република Македонија. За нас од посебно значење е принципиелниот став на Руската Федерација во користењето на уставното име на Република Македонија. Ова е нешто што исклучително се цени од граѓаните на Република Македонија и од мене лично, за што Ви упатувам искрена благодарност. Имајќи ја предвид блискоста, големото и искрено пријателство меѓу нашите држави и народи, сигурен сум дека во периодот што следи со заемен ангажман ќе ги искористиме сите можности за уште поинтензивна и посодржинска соработка. Оттука, еден од најзначајните и најсилните импулси во односите меѓу нашите две земји ќе биде и потпишувањето на Договорот за пријателство и соработка меѓу Република Македонија и Руската Федерација. Искрено се надевам дека ќе ја имам пријатната улога на Ваш домаќин при потпишувањето на овој значаен документ.

Со такво уверување и надеж дека наскоро ќе можам да Ве поздравам во Република Македонија и да Ви го возвратам гостопримството, Ви ги упатувам, господине Претседател, изразите на највисока почит.

д-р Ѓорге Иванов

 

Неговата Екселенција
г-дин Дмитриј Медведев
Претседател на Руската Федерација

МОСКВA

Иванов и Јагланд: Македонското претседателство со Советот на Европа добро напредува
Четврток, 24 Јуни 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов во Стразбур се сретна со Генералниот секретар на Советот на Европа Торбјорн Јагланд. Јагланд и Иванов констатирале дека Македонското претседателство со Советот на Европа оди многу добро.
- Задоволни сме од работите што ги преземате и задоволни сме што го имате  интегрирањето на различностите на агендата кое станува  се поважна тема во цела Европа, рече Јагланд.
Иванов повторно го подвлекол македонскиот модел на интеграција без асимилација како модел на идна Европа.
– Разговараме за периодот на македонското претседавање, за предизвидците со кои е соочен СЕ и за нашите позитивни искуства во однос на интеграцијата на различностите, а особено нашиот модел на интрегација како позитивен пример за иднината на Европа која се соочува со мултиетнички општества, рече македонскиот претседател.
- Генералниот секретар на Советот на Европа се придржува кон политиката на организацијата. Улогата на медиумите е да ги прикажуваат фактите, а не да ги искривуваат, а во овој случај се работи за искривување на фактите заради политички цели, изјави за македонските медиуми во Стразбур генералниот секретар на Советот на Европа, Торбјорн Јагланд во врска со инфорнмациите во грчките медиуми за наводен документ од Секретаријатот со кој се бара да не се применува терминот Македонско претседателство.
- Ние требаше да го информираме Секретаријатот за формалностите во однос на ова, за луѓето вработени во Секретаријатот да се придржуваат до формалната политика на Советот на Европа. Но, она што го видов во медиумите не се однесува на содржината на тој документ кој е употребен за политички цели, рече Јагланд по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.
Јагланд информираше дека за време на посетата на Скопје му пренесол на државниот врв дека е запознаен со намерата да го користат тоа име за време на претседавањето со СЕ, и оти Советот на Европа ќе го користи името под кое земјата е признаена во Обединетите нации.
- Тоа е многу важно бидејќи  спорот за името не се решава во СЕ туку постои процес во ОН. Важно е и дека ова претседателство има многу комплексна агенда, а прашањето за името не е на агендата, рече Јагланд.
Според претседателот Иванов, се создава конфузија во однос на примената на референцата под која сме примени во Советот на Европа и именувањето на претседателството со придавката македонско, кое, како што вели, не е спорно ниту во ОН ниту во СЕ.

Претседателот Иванов на средба со Претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа Мевлут Чавушоглу
Четврток, 24 Јуни 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, во својство на шеф на државата претседавач со Комитетот на министри на Советот на Европа, во Стразбур се сретна со Претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа Мевлут Чавушоглу.
Тема на нивните разговори беа македонските приоритети за време на Македонското претседавање со Комитетот на министри на Советот на Европа, како и приоритетите на Чавушоглу како што се јакнење на меѓукултурниот и меѓурелигискиот дијалог, инвестирање во младината и инвестирање во различностите.
По средбата, Мевлут Чавушоглу изјави дека не добил писмо со кое се бара од него да не го употребува терминот Македонско претседателство.
- Не сум добил такво писмо, но ова е Македонско претседателство. Претходно беше Швајцарско претседателство, ќе следи Турското претседателство, а не претседателството на Турција. Следно е Украинското претседателство. Треба да ги почитуваме земјите според името со кое ќе претседаваат. Јас го користам терминот Македонско претседателство и тоа треба да се почитува. Прашањето е вистинска пречка во евроатлантската интеграција и се надевам дека тоа ќе биде решено што е можно поскоро. Добро е што премиерите на двете земји почесто се среќаваат - рече Чавушоглу на заедничка прес-конференција со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.
Претседателот Иванов рече дека не знае кои се намерите на оние кои се обидуваат повторно да го актуелизираат прашањето со именувањето на Македонското претседателство.
- Ние сме тоа што сме. Ние претседаваме како Македонско претседателство и ги истакнуваме своите приоритети и цели што сме ги зацртале како држава. Не можам да зборувам во име на тие што ја отвориле таа дебата - рече Иванов.
Претседателот Иванов на оваа трета средба со Чавушоглу во рок од пет недели, особено ја подвлече можноста како Македонија со своето искуство на градење модел на интеграција на различните идентитети без асимилација да помогне во реформите на оваа најстара европска организација.

 
Почеток < Пред 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 Следно > Крај
Страница 185 од 194