Новости
Писмо на сочувство до Претседателот на Република Албанија г-дин Бамир Топи
Понеделник, 19 Јули 2010
Иванов - Затлерс: латвиски искуства за македонските евроинтеграции
Четврток, 15 Јули 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов и неговиот латвиски колега Валдис Затлерс денеска во Скопје разговараа за пренесување на евроатланските искуства и за подобрување на вкупната соработка меѓу двете земји, со акцент на економската соработка.
- Клучен национален приоритет за Република Македонија е што побрзо да ги почне преговорите за влез во ЕУ, бидејќи тоа е кохезивен механизам за општество како Македонија - изјави Претседателот Иванов.
Посочувајќи дека треба да се интензивира соработката меѓу Македонија и Латвија, Иванов истакна дека од особена важност е интензивирање на економската размена, која сега е на симболично ниво. За таа цел, најави тој, двајцата претседатели иницирале одржување бизнис форум, како и заокружување на правната рамка.
Денеска е потпишан и Меморандум за разбирање меѓу министерствата за одбрана на Република Македонија и на Република Латвија за соработка во областа на одбраната. Во Меморандумот се предвидува соработка меѓу двете министерства во областите на одбранбената и безбедносната политика, демократската контрола на вооружените сили, заштита и размена на информации за заеднички иницијативи во рамките на евроатланскиот партмерски совет, во областа на образованието на воен и цивилен персонал.
Латвискиот претседател Затлерс истакна дека со Македонија ќе ги споделат нивното искуство, како и грешките во однос на евроатланските интеграции. Тој истакна дека го поддржува влезот на земјата во ЕУ и во НАТО.
- Кон ова треба секојдневно да придонесувате. Понекогаш ќе бидете во ситуација да жртвувате нешто, да направите компромис или консензус. Ако се осврнеме на ЕУ ќе видите дека понекогаш одлуките се донесуваат навистина многу споро, бидејќи мора да се постигне консензусот на многу држави. Кога ќе се донесе оваа одлука, таа е навистина издржана - изјави Затлерс.   
На земјите од Западен Балкан, Латвија гледа како на дел од Европа.
- Заедничкиот пазар и колективната одбранбена политика ги гледаме како одржлив развој на секоја држава, изјави латвискиот претседател.
Балканот и Балтикот, додаде тој, се на големо растојание, но тоа не е вистина. - Нашето искуство покажува дека е потребно да имаме брза и одржлива комуникација, изјави латвискиот претседател. 
- Во Македонија има евроентузијазам, изјави претседателот Иванов, прашан да ја коментира последната анкета на Секретаријатот за европски прашања, во која се забележува опаѓање на поддршката за влез во ЕУ. Шефот на државата вели дека не знае за некоја друга држава каде поддршката за влез во ЕУ била толку висока. Неговиот латвиски колега рече дека не би било добро кога не би имало евроскептици.
Ова е прва посета на латвиски претседател на Македонија.

Честитка до Претседателот на Франција Никола Саркози по повод 14 јули
Среда, 14 Јули 2010

По повод 14 јули, Националниот празник на Француската Република, Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов ја испрати следната честитка до Претседателот на Француската Република Никола Саркози –
Почитуван господине Претседател. Ми претставува особена чест и задоволство, во името на граѓаните на Република Македонија и во свое лично име, да Ви упатам срдечни честитки по повод Националниот празник на Француската Република, со искрени желби за натамошен просперитет и благосостојба на Вашата земја.
Дозволете ми, во оваа свечена пригода, да го изразам задоволството од досегашниот развој на односите и соработката меѓу нашите две земји, како и да го изразам своето убедување дека во иднина соработката ќе ја следи позитивна динамика и поуспешна и поплодна соработка во сите области од заемен интерес. Длабоко сум убеден дека односите на пријателство меѓу Република Македонија и Француската Република и во иднина, со заеднички ангажман успешно ќе се развиваат и продлабочуваат, за што ја искажувам нашата целосна подготвеност.
Почитуван Претседателе, улогата на Француската Република е исклучително значајна за интеграцијата на Република Македонија во европските и евроатлантските структури. Во тој контекст, сакам да ја повторам мојата благодарност за досегашната поддршка на напорите на Република Македонија на тој план, и убеден сум дека истата нема да изостане и во наредниот период.
Со такво уверување, Ви ги упатувам, господине Претседател, изразите на моето највисоко почитување.
Д-р Ѓорге Иванов

Средба на Претседателот Иванов со директорот на американскиот Мировен Корпус Арон Вилијамс
Среда, 14 Јули 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денес се сретна со Арон Вилијамс, директор на американската волонтерска организација Мировен Корпус (Peace Corps).
На средбата, Претседателот Иванов на директорот Вилијамс му го пренесе своето високо почитување за работата на Мировниот Корпус. Претседателот истакна дека американските државјани кои работата како волонтери во оваа организација, формирана од страна на Претседателот Џон Ф. Кенеди, остануваат трајна врска меѓу Соединетите Американски Држави и земјите во кои работеле. Претседателот Иванов во разговорот со директорот Вилијамс истакна дека високо ја цени работата на Корпусот и неговите доброволци во Македонија, и ја смета како придонес на целиот американски народ кон пријателството со Република Македонија.
Претседателот Иванов со задоволство го извести директорот Вилијамс за својата одлука да го одликува Мировниот Корпус, по повод 50 годишнината од формирањето на Корпусот која се одбележува во 2011 година, како и по повод 15 годишнината од почетокот на активностите на Мировниот Корпус во Македонија.
Директорот Вилијамс со задовоство ја прими најавата за одликувањето, велејќи дека Република Македонија е прва држава која најавила дека на овој начин ќе му оддаде признание на Мировниот Корпус во пресрет на годишнината од формирањето.
- Голема чест за мене е да прифатам награда која ќе го признае силното партнерстрво меѓу нашите волонтери во Мировниот Корпус и граѓаните на Македонија. Мировниот Корпус е формиран во 1961 година со цел да го промовира мирот и пријателството и работата која ја вршиме денес со заедниците во Македонија навистина ја отсликува визијата на Претседателот Кенеди за тоа што треба да биде јавна служба - изјави директорот Вилијамс.
Директорот Вилијамс ја искористи можноста да го информира Претседателот Иванов за ангажманот на Мировниот Корпус во светот, и за длабоката и значајна мисија на Корпусот од неговото формирање од страна на Претседателот Кенеди, вклучително и за најавата на Претседателот Обама за сериозно зголемување на бројот на волонтери на Корпусот.
- Би сакал да му изразам благодарност на Претседателот Иванов за неговата поддршка и за признанието за соработката меѓу Мировниот Корпус и Владата на Македонија - додаде директорот на Мировниот Корпус за Македонија Стивен Каци.
Мировниот Корпус дејствува во повеќе од 70 држави во светот. Во рамките на оваа организација, доброволци помагаат во заедници во кои има потреба од поддршка во областите на образованието, локалниот развој, работа со младите и ширењето на информатичката технологија.

Претседателот Иванов го одликуваше Фестивалот Охридско Лето
Понеделник, 12 Јули 2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска со Орден за заслуги за Македонија ја одликуваше Националната установа фестивал „Охридско лето“, за долгогодишното успешно презентирање на македонското и светско музичко и културно творештво, како врвна музичко-сценска манифестација која дала исклучителен придонес во збогатувањето и промовирањето на македонската култура и афирмацијата на Република Македонија во светот.
На церемонијата одржана попладнево во претседателската вила „Билјана“ во Охрид, претседателот Иванов истакна дека му претставува огромна чест и задоволство што се одликува манифестација која веќе 50 години е место за средби на световите, за иновации и игра на фантазијата, и пред се, како што рече, „од кое се трасираат нови патишта, се охрабрува уметничкиот збор и дострелите на современоста со истовремена проекција на визии за иднината“.
- Денес го одбележуваме педесетото јубилејно издание на оваа престижна макдонска културна манифестација, која сите овие изминати години посветено ја промовираше врвната европска и светска уметност на сцените во Охрид, но истовремено ја глорифицираше и македонската култура, рече Иванов, посакувајќи му на фестивалот и понатаму да биде отворена космополитска сцена на која ќе се отелотворуват уметничките визии, остварувајќи највисоки естетски дострели што ќе одекнуваат во светот.
- Посакувам благородната мисија на „Охридско лето“ да продолжи уште многу години, задржувајќи ја својата единственост, препозналивост и специфичност, порача шефот на државата.
Директорот на „Охридско лето“ Васил Зороски, во име на фестивалската управа истакна дека високото државно призание нека биде потстрек за уште посветла иднина на нашиот реномиран фестивал.
- Низ петте изминати децении фестивалот „Охридско лето“ прерасна во институција со апсолутно најголема и најзначајна продукција на приредби од областа на класичната музика во Република Македонија, воедно и институција со завидна национална и меѓународна театарска продукција, истакна Зороски.
Тој потсети дека милионската публика во Охрид била сведок на повеќе од 2.500 фестивалски приредби, од кои настапи на повеќе од 250 оркестарски и хорски ансамбли, речиси две илјади инструментални и вокални солисти, како и стотина театарски амсамбли.
Вечер, на сцената на Атничкиот театар во Охрид со настапот на светски познатиот маедонски пијанист Симон Трпчески и Рускиот национален оркестар, под диригентска управа на маестро Михаил Плетњев, ќе биде отворено 50-то јубилејно издание на фестивалот „Охридско лето“, најрепрезентативната културна музичко-сценска манифестација во земјата.

Честитка до Кралот на Шпанија Хуан Карлос Први, по победата на шпанската фудбалска репрезентација
Понеделник, 12 Јули 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов упати честитка до Неговото височество, Кралот на Шпанија Хуан Карлос Први, по повод победата на шпанската фудбалска репрезентација на Светското првенство кое се одржа во Јужна Африка. Следи текстот на честитката -
Ваше Височество,
Ми претставува особено задоволство во името на граѓаните на Република Македонија и во мое лично име да Ви го честитам освојувањето на титулата светски првак, за првпат во богатата фудбалска историја на Шпанија. Обединувањето на двете титули, европската и светската, е доказ за врвниот квалитет, сплотеноста и прекрасната атмосфера што владее во репрезентацијата. Впрочем јас, како и цела фудбалска Македонија, лично се уверив во тоа при минатогодишното гостување на шпанските фудбалери во Скопје, кога присуствувавме на еден меч за паметење. Се надевам дека не е далеку денот кога нашите две репрезентации ќе се сретнат на едно Европско или Светско првенство, што е желба на огромен број на фудбалски вљубеници во Република Македонија.
Испраќајќи уште еднаш искрени честитки до Вас и до пријателскиот шпански народ, Ве молам да ги примите изразите на моето највисоко почитување.
д-р Ѓорге Иванов

 
Почеток < Пред 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 Следно > Крај
Страница 182 од 193