Новости
RM_Zname_Brazil
Претседателот Иванов одржа предавање на Бразилскиот центар за меѓународни односи
Петок, 15 Декември 2017

Претседателот на Република Македонија, денеска во Рио де Жанеиро,  одржа предавање на Бразилскиот центар за меѓународни односи,  CEBRI, што претставува водечки бразилски тинк-тенк.

На предавањето на тема „Европската бегалска криза - научени лекции", присуствуваа бројни бразилски дипломати, интелектуалци и претставници на медиумите.

Во делот на прашањата и одговорите присутните се интересираа за внатрешната политичка ситуација во Македонија, соживотот помеѓу различните заедници во Македонија и на Балканот, како и за справувањето со идните бегалски закани.

Македонскиот претседател, во рамки на официјалната посета на Бразил, беше примен од страна на претседателот на Бразил, г. Мишел Темер. Претседателот Иванов свечено ја отвори македонската амбасада во Бразилија, што претставува прва македонска амбасада во Латинска Америка, и оствари средби со бразилски парламентарци од Федералниот и Долниот дом на Националниот конгрес.

Со предавањето на Бразилски центар за меѓународни односи, претседателот Иванов ја заврши официјалната посета на Федеративна Република Бразил, што претставува прва официјална посета на Претседател на Република Македонија на Латинска Америка.

PRM_Kolor_web
Претседателот Иванов на средби со бразилски парламентарци
Четврток, 14 Декември 2017

Во рамки на официјалната посета на Бразил, претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, оствари средба со г. Фернандо Колор де Мело, претседател на Комитетот за надворешни работи и национална одбрана во Федералниот Сенат и поранешен претседател на Бразил, и средба со г-ѓа Бруна Фурлан, претседател на Комитетот за надворешни работи и национална одбрана во долниот дом на Националниот конгрес на Бразил.

На средбите со г. Фернандо Колор де Мело и г-ѓа Бруна Фурлан, беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Македонија и Федеративна Република Бразил и можностите за нивно продлабочување, особено во сферата на парламентарната соработка.
Со цел реализација на конкретни иницијативи, соговорниците констатираа дека е неопходно унапредување на договорната рамка меѓу двете земји. Во таа насока, беа разгледани иницијативите за склучување на меѓусебни договори во сферата на културата, научната и технолошка соработка, воздушниот сообраќај и инвестициите.

Во разговорите со двајцата претседатели на Комитетите за надворешни работи и национална одбрана, претседателот Иванов посочи дека македонската амбасада во Бразилија веќе отвори разговори за проширување на соработката во сферата на безбедноста со акцент на борбата против организираниот криминал и корупцијата што е резултат на одличната соработка помеѓу агенциите за разузнавање, при што изрази очекување за скоро потпишување на Меморандумот за соработка помеѓу агенциите на двете земји.

Македонскиот претседател истакна дека Република Македонија придава особено значење на билатералните односи со Бразил и како јасен знак во таа насока го потенцираше отворањето на македонската амбасадата во Бразилија.

Како значаен аспект во развојот на односите меѓу нашите две земји и првичен чекор за натамошна договорна соработка беше посочен постигнатиот договор во 2016 година за меѓусебно укинување на визите за краткорочен престој.

Во рамки на официјалната посета на Бразил, претседателот Иванов се сретна со г. Рикардо Изар, пратеник во Долниот дом на Националниот конгрес, еден од кандидатите за претседател на парламентарната група за пријателство меѓу Македонија и Бразил.

Иванов е прв Претседателот на Република Македонија кој престојува во официјална посета на Бразил, чиј повод е свеченото отворање на македонската амбасада во Бразилија.

Ambasada_Brazil
Претседателот Иванов свечено ја отвори македонската Амбасада во Бразил
Среда, 13 Декември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на официјалната посета на Бразил, свечено ја отвори Амбасадата во Бразил, што претставува прва македонска Амбасада во Латинска Америка.

Отворањето на македонската Амбасада во Бразил претставува почеток на ново пријателство и соработка меѓу двете земји, порача претседателот на Република Македонија на свеченото отворање на македонската амбасада во Бразилија.

Претседателот Иванов изрази надеж дека и Бразил ќе отвори своја амбасада во Република Македонија. Визната либерализација меѓу двете земји, претставува дополнителен поттик за унапредување на севкупната соработка меѓу двете земји, особено во сферата на туризмот, оцени македонскиот претседател.

- Покрај дигиталната трансформација, личниот контакт е незаменлив и личното ваше присуство на овој чин кажува дека ова е почеток на едно ново пријателство и соработка. Неопходна ни е соработка и неопходни се лични контакти преку сите претставници на земјите на сите континенти. Бидејќи на сите ни е неопходен мирот и просперитетот, и неопходно е на младите поколенија да им оставиме извесна иднина, порача македонскиот претседател.

Македонскиот амбасадор Ивица Боцевски истакна дека Република Македонија во Бразил гледа свој партнер во глобалната економска, технолошка, научна и дигитална трка.

- Централен дел на работата на оваа Амбасада ќе биде борбата за привлекување на странски инвестиции во Македонија, посебно на најглобализираните и технолошки водечките бразилски брендови, порача амбасадорот Боцевски.

Присутните на свеченоста ги поздрави и в.д министерот за надворешни работи на Бразил, г. Маркос Галвао.

- Во овој период го видовме стапувањето на сила на договорот за визна либерализација, кој што е темелен за зближување на нашите народи затоа што веќе ги олеснува посетите помеѓу двете земји. Идентификувавме можности во областите на разузнавањето, соработка во правосудството, трговијата и културата, порача Галвао.

Ambasada_Brazil1На свеченоста на отворањето на македонската амбасада во Бразилија присуствуваа личности од политичкиот и општествениот живот на Бразил, претставници на дипломатскиот кор, како и претставници од македонската дијаспора.

Претседателот Иванов кој престојува во официјална посета на Бразил вчера оствари средба со претседателот на Бразил, г. Мишел Темер. За утре се предвидени средби на македонскиот претседател со Фернандо Колор де Мело, претседател на Комитетот за надворешни работи и национална одбрана во Федералниот Сенат и со Бруна Фурлан, претседател на Комитетот за надворешни работи и национална одбрана во долниот дом на Националниот конгрес на Бразил.

Brazil_rotator
Иванов-Темер: Поттик за стопанската соработка меѓу Македонија и Бразил
Вторник, 12 Декември 2017

Brazil1Постигнавме визна либерализација за нашите граѓани, ја поттикнавме стопанската соработка и веќе до институциите на Бразил е поднесена правната рамка за регулирање на нашите билатерални односи, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по средбата со претседателот на Бразил, г. Мишел Темер.

Македонскиот претседател истакна дека ова е историска посета чиј повод е отворањето на првата амбасада на Република Македонија во Латинска Америка.

Средбата со бразилскиот претседател, претседателот Иванов ја оцени како содржајна и конструктивна, што отвора можности за продлабочување на идната соработка меѓу двете земји, особено на економски план.

- Разговаравме за досегашната соработка што ја имаат нашите компании и поединци во Бразил и можностите кои ги нуди Македонија за да можат бразилските компании да бидат присутни во нашиот регион, изјави претседателот Иванов.

Македонскиот претседател потенцираше дека Македонија и Бразил имаат одлична мултилатерална соработка.

- Македонија секогаш ги поддржува кандидатурите на Бразил и исто така е во групата што ги поддржува иницијативите на Бразил за реформи на Советот за безбедност на ОН, изјави шефот на државата.

Brazil2Бразил, додаде македонскиот претседател, е една од најбрзорастечките економии во светот, членка на Г20 и членка на БРИКС, и отвора огромни можности за културна, научна и соработка во сите други области.

Во обраќањето на заедничкиот ручек со бразилскиот претседател, претседателот Иванов изрази надеж дека и Бразил ќе отвори своја амбасада во Република Македонија, додавајќи дека Македонија високо го цени признавањето на нашето уставно име од страна на Бразил.

Иванов додаде дека во план е и склучувања на повеќе билатерални договори со кои ќе се дополни правната рамка за соработка во повеќе области, трговијата, земјоделството, образованието, науката, медицината, инженерството и технологиите.

Претседателот на Република Македонија попладнево во Палатата Планалто во Бразилија, беше пречекан со највисоки државни почести од страна на бразилскиот претседател, г. Мишел Темер.

Ова е прва официјална посета на Претседател на Република Македонија на Федеративна Република Бразил и на Латинска Америка.

Во рамки на посетата претседателот Иванов ќе присуствува на свеченото отворање на Амбасадата на Република Македонија во Бразилија, прва резидентна македонска Амбасада во Латинска Америка.

Вчера, претседателот Иванов оствари средби со д-р Пауло Скаф, претседател на Федерацијата на индустрии на Сао Паоло и г. Едуардо Виера, претседател на Федерацијата на индустрии на Рио де Жанеиро.

PRM_Brazil_4
Средба на претседателот Иванов со д-р Пауло Скаф, претседател на Федерацијата на индустрии на Сао Паоло
Понеделник, 11 Декември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, на почетокот на неговата официјална посета на Федеративна Република Бразил, одржа средба со д-р Пауло Скаф, претседател на Федерацијата на индустрии на Сао Паоло, најголема стопанска комора во Латинска Америка.

На средбата беа размененети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Македонија и ФР Бразил и можностите за соработка во сите сфери од заеднички интерес, особено во контекст на економската соработка и трговската размена.

Претседателот Иванов истакна дека Македонија има интерес за развој на билатералните односи со Бразил, како најголема земја во Јужна Америка, членка на БРИКС и Г20, една од најбрзорастечките економии во светот и земја која е стратешки партнер на Европската унија.

- Од интерес на Република Македонија е двете земји да ја продлабочат економската соработка и да ја зголемат трговската размена, да се овозможи директна комуникација меѓу стопанствениците од двете земји и да се разгледаат можностите за бразилски инвестиции во Република Македонија, порача претседателот Иванов.

Во таа насока, беше посочено на потребата од воспоставување правна рамка на билатералните односи и регулирање на договорната состојба помеѓу двете земји, особено договорите од економската област.

На средбите претседателот Иванов го истакна отворањето на резидентна амбасада во Бразилија како јасен знак за интересот на Република Македонија за интензивирање на соработката со Федеративна Република Бразил.

На средбата, г. Скаф, на претседателот Иванов му додели Орден за заслуги, високо признание што го доделува Федерацијата на индустрии на Сао Паоло.

Во рамки на посетата на Федерацијата на индустрии на Сао Паоло, претседателот Иванов одржа средба и со г. Стефан Салеј, директор за депарментот за трговија и надворешни работи на ФИЕСП.

Утре, претседателот Иванов во Бразилија со највисоки државни почести ќе биде примен од претседателот на Федеративна Република Бразил, г. Мишел Темер, а ќе присуствува и на свеченото отворање на Амбасадата на Република Македонија во Бразилија, прва резидентна македонска Aмбасада во Латинска Америка.

prm_princ_albert_vtori
Средба со Принцот на Монако, Н.В. Алберт Втори
Петок, 08 Декември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамките на 10. меѓународен форум „Мир и спорт“ во Монако оствари средба со Неговото Височество Принцот Алберт Втори, кој е покровител на Форумот.

Претседателот Иванов упати честитки до Принцот Алберт Втори за 10. годишниот јубилеј на форумот и признание за неговиот ангажман и заложби за афирмирање на спортската култура во европски и светски рамки. Република Македонија, посочи претседателот Иванов, и во иднина ќе продолжи да ги поддржува спортските активности и настани, со цел да им овозможиме на младите правилно да се развиваат и да го подобриме квалитетот на нивниот живот. Овој меѓународен форум, оцени претседателот Иванов, дава придонес во промовирањето на вредностите на спортот како ефикасен инструмент за социјална интеграција меѓу луѓето и поврзување меѓу народите.

На средбата македонскиот претседател го истакна интересот за воспоставување на поинтензивна билатерална соработка и продлабочување на односите меѓу Република Македонија и Принципатот Монако, во сите области од заеднички интерес.

Двајцата соговорници се согласија дека во иднина активностите треба да се насочат кон изнаоѓање конкретни форми за интензивирање на економската соработка. Во таа насока, претседателот Иванов искажа особен интерес за соработка на полето на културата и туризмот. Посочувајќи дека Република Македонија има богато природно, историско, културно и духовно наследство, претседателот Иванов упати покана до Принцот Алберт Втори за посета на нашата земја.


 Македонскот претседател на средбата ги реафирмираше надворешно-политичките приоритети на Република Македонија и предизвиците со кои се соочува земјата на планот на европските и евроатланските интеграции. Во тој контекст, беа разменети мислења околу можноста за воспоставување на дипломатски односи со Монако под уставното име на Република Македонија.


 Претседателот Иванов и Принцот Алберт Втори разменија мислења за актуелните случувања во Европа и Светот, како и за глобалните предизвици со кои се соочуваат државите.

 
Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај
Страница 1 од 177