News
Monako
Иванов: Спортот придонесува за помирување, сплотување на луѓето и надминување на предизвиците од денешницата
Thursday, 07 December 2017 11:49
There are no translations available.

Спортот е фактор кој придонесува не само за помирување, туку за постигнување на оние вредности кои се неопходни за едно општество да гради здраво поколение, бидејќи младите се тие на кои најмногу им е потребно она што го нуди спортот – натпревар и градење на здрави луѓе, во здраво општество, кое ќе биде едноставно посветено на мирот и на просперитетот, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, кој денеска во Монако учествува на 10. Меѓународен форум „Мир и Спорт", што се одржува под покровителство на принцот Алберт Втори.

Претседателот Иванов изјави дека на форумот се разговарало за улогата на спортот за поттикнување на мирот, сплотување на луѓето и надминување на предизвиците од денешницата.

- Како со моќта на иновативноста и креативноста да се постигне помирување во конфликтните региони, но и да се постигне инклузија во општеството, со вклучување на сите добри практики и искуства од спортот во секојдневниот живот, изјави македонскиот претседател.

Monako_1Ова е трето учество на претседателот Иванов на меѓународниот форум „Мир и спорт". Во 2012 година во рамки на форумот одржан во Сочи, основачот и претседател на меѓународната организација „Мир и спорт", Жоел Бузу, на претседателот Иванов му додели посебно признание за неговите заложби за промоција и унапредување на мирот преку спортот.

- Македонија активно учествува на овој форум и нашите активности беа наградени во 2012 година, со тоа што ги поттикнавме нашите инцијативи за спортскиот бон-тон, и како да се постигне вклучување во едно мултиетничко општество преку спортот, за младите да ги почувствуваат сите вредности и сето она што е присутно во спортот, да биде присутно во секојдневниот живот, изјави македонскиот претседател.

Претседателот Иванов посочи дека овие меѓународни форуми придонесуваат во изнаоѓање решенија за глобалните проблеми и предизвици и ја истакна потребата од иновативност и креативност во спортот.

10 годишнината од меѓународниот форум „Мир и спорт" во Монако се одбележува во присуство на околу 500 претставници од држави од сите континенти, нобеловци, луѓе од спортот, од политиката, од бизнисот, невладиниот сектор. Темата на годинешното јубилејно одржување на форумот е „Иновации во спортот во функција на општествена трансформација".

Во рамки на учеството на меѓународниот форум „Мир и спорт" претседателот Иванов ќе оствари билатерална средба со принцот на Монако, Алберт Втори.

monako_2

kasarna_veles_01
Свечено отворање на Центарот за симулации во Командата за обука и доктрини во касарната во Велес
Tuesday, 05 December 2017 14:20
There are no translations available.

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, д-р Ѓорге Иванов, денеска оствари посета на единиците на АРМ во касарната „Алексо Демниевски - Бауман" во Велес.

Во рамки на посетата, претседателот Иванов, заедно со Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски и амбасадорот на САД, г. Џес Бејли,  свечено го отворија  Центарот за симулации во Командата за обука и доктрини (КОД).

Новиот центар за симулации во Командата за обука и доктрини, донација од САД, во вредност 1,4 милиони долари,  и предвидува поддршка на обуката на командите и единиците на АРМ преку планирање, организација, координација и менаџирање на спроведување на командно-штабни вежби до ниво на бригада.

Претседателот Иванов ги обиколи сместувачките и капацитетите за обука на Командата за обука и доктрини, при што ги посети војниците кои се наоѓаат на доброволно служење на воениот рок во велешката касарна и беше запознаен со условите за нивниот престој и работа. Македонскиот претседател воедно ги посети и слушателите на тековниот курс за први подофицери.

Командата за обука и доктрини ја презентираше воено стручната литература која е изработена како дел од активностите за одбележувањето на 25 години од формирањето на АРМ.
kasarna_veles_07

NMN2016
Јавен повик за доставување на пријави за избор на „Најдобар млад научник“ за 2017 година
Saturday, 02 December 2017 06:54
There are no translations available.

Признанието го доделува претседателот на Република Македонија, како поттик на научната и на истражувачката мисла на младите во Република Македонија.

Јавниот повик ги опфаќа сите лица коишто заклучно со 2017 година навршуваат 30 години, а кои во досегашната научна работа имаат постигнато значајни научни резултати.

Кандидатите кои се пријавуваат на огласот потребно е да достават доказ за исполнување еден или повеќе од долунаведените услови:

• награда или признание за научноистражувачка работа;
• објавени резултати од научноистражувачка работа;
• применетост на резултатите од научното истражување за тековната 2017 година.

Горенаведените материјали заедно со биографија и со уверение за државјанство на Република Македонија да се достават во еден печатен и еден електронски примерок (CD)

Право на учество имаат сите граѓани на Република Македонија кои ги исполнуваат условите за конкурирање.

Документите да се достават до Кабинетот на претседателот на Република Македонија, најдоцна до 31.12.2017 година.

Кабинет на претседателот на Република Македонија
(Комисија за „Најдобар млад научник")
Вила „Водно"
„Ацо Караманов" 33 А
МК-1000 Скопје

Javen_povik_NMN_2017_1-page-001

sojuz_na_invalidi_01
Средба со претставници од Националниот совет на инвалидските организации на Република Македонија
Friday, 01 December 2017 13:22
There are no translations available.

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со инвалидност – 3 Декември, денеска прими претставници од Националниот совет на инвалидските организации на Република Македонија.

На средбата присуствуваа претставници на Националниот сојуз на слепи на Република Македонија, Националниот Сојуз на глуви и наглуви на Република Македонија, Националниот сојуз на лица со телесен инвалидитет на Македонија - Мобилност Македонија, Републичкиот центар за поддршка на лица со интелектуална попреченост - Порака и на Националниот сојуз на цивилни инвалиди од војната на Македонија.

Претставниците на Националниот совет на инвалидските организации на Република Македонија изразија благодарност за досегашната поддршка од претседателот Иванов, како и за можноста преку ваквите редовни средби, да го информираат за положбата на лицата со инвалидност, за актуелните предизвици со коишто тие се соочуваат, како и за нивните активности во насока на доследно спроведување на законската легислатива, со цел подобрување на положбата на лицата со инвалидност во Република Македонија.

Македонскиот претседател им порача на претставниците од Националниот совет на инвалидските организации на Република Македонија, дека е неопходнa бескомпромиснa и континуиранa заложба за афирмирање на нивните потреби и права, изразувајќи поддршка на ваквите активности, со цел решавање на приоритетните барања на инвалидските организации во Република Македонија.

sojuz_na_invalidi_02

Meta
Претседателот на Република Албанија, Илир Мета во официјална посета на Република Македонија
Monday, 20 November 2017 12:57
There are no translations available.

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска беше домаќин на Претседателот на Република Албанија, г. Илир Мета, кој престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Двајцата претседатели на тет-а-тет средбата разменија мислење за можностите за унапредување на билатералните односи, за стратешките приоритети на двете земји во однос на интеграциите во НАТО и ЕУ, како и за состојбите во регионот.

Сите со нетрпение очекуваме Македонија да го заземе заслуженото место во НАТО, но и да постигне видлив напредок на патот кон европската интеграција, порача претседателот на Република Албанија, Илир Мета, по средбата со неговиот домаќин, македонскиот претседател, д-р Ѓорге Иванов.

- Во таа насока го поттикнуваме продолжувањето на дијалогот за надминување на сите прашања, кои претставуваат пречка на тој пат. Македонија како членка на НАТО, не е успех само за самата земја, туку и за целиот регион, бидејќи тоа претставува фактор на безбедност во овие турбуленти времиња, рече Мета на заедничката прес-конференција со претседателот Иванов.

Македонскиот претседател посочи дека Албанија и Македонија заедно почнаа на патот кон НАТО, но откако Албанија стана членка, Македонија сега очекува нејзина поддршка во тој процес.

- Македонија очекува Албанија да ја повлече да биде членка на НАТО, да и помогне да добие покана за членство, а во однос на ЕУ со се што досега Македонија има направено и со сето нејзино искуство и стои на располагање на Албанија на нејзиниот пат кон ЕУ, додаде македонскиот претседател.

Во врска со можностите за зближување на народите на двете земји, но и на бизнис заедниците, според претседателот Иванов, неопходно е инфрастуктурно поврзување.

- Трговската размена на две толку блиски земји не е на задоволитено ниво, рече претседателот Иванов и додаде дека според бизнис заедницата, главен проблем е инфраструктурата, односно железничкото поврзување, како и олеснување на пристапот до пристаништето во Драч.

Албанскиот претседател, Мета, цитирајќи мисла на Мајка Тереза, повика на поголема соработка, наместо на живеење во минатото.

– Односите меѓу соседите некогаш се поедноставни, но ние знаеме да ги искомплицираме. Тие се како односите меѓу луѓето. Како што претходно спомнав една мисла на Мајка Тереза, „Ако ги судиме луѓето бесконечно, нема да остане време да ги сакаме". Ова важи и за заедничките односи. Затоа, подобро е да го трошиме времето на заедничка поддршка и сите да имаме придобивки од тоа, отколку да си судиме едни на други за прашања кои се поврзани со минатото.
Сметам дека Македонија и Албанија можат да бидат пример за целиот регион – рече Мета.

Претседателот Иванов на прес-конференцијата посочи дека она што најмногу ги поврзува двете земји се Македонците во Албанија и Албанците во Македонија.

- Констатиравме дека тоа најмногу не поврзува. На Мета му искажав благодарност за неговата досегашна грижа за Македонците во Албанија, за сите негови напори за унапредување на нивната состојба. Има поединечни случаи кои не треба да се генерализираат и секој пат треба да ја гледаме големата слика и да ги поттикнуваме сите позитивни примери кои ги подобруваат односите меѓу двете земји, рече претседателот Иванов.

Meta_1Запрашан за неодамнешното признавање на бугарско малцинство во Албанија, претседателот Мета изјави дека Албанија се залага за почитување на малцинските заедници, нивниот идентитет и култура.

- Албанската Влада и Парламентот покажаа максимална флексибилност и толеранција во оваа насока, но ова не значи дека ќе охрабруваме дејствија кои не се соодветни со реалноста во Албанија околу малцинствата, потенцира Мета.Тој посочи дека лично ќе се заложи за поддршката на македонската заедница во Албанија.

- Ние се гордееме со исклучителните вредности на македонската заедница во Албанија и јас го уверив претседателот Иванов дека во текот на мојот мандат ќе давам поддршка на оваа етничка заедница со цел зајакнување на нивниот идентитет и положба затоа што тие претставуваат вистинска вредност за нашата земја, рече претседателот Мета.

Во однос на предлог Законот за употребата на јазиците, претседателот Иванов изјави дека ќе го соопшти својот став штом законот биде доставен кај него, но истиот мора да биде во согласност со Уставот и државните интереси.

- Со огромно внимание ја следиме дебата за спомнатиот закон, и собраниската дебата што се одвиваше, и јас и мојот кабинет. Во кабинетот веќе имаме огромен број пристигнати експертски мислења и од стручната јавност, така што кога ќе биде доставен законот до мене, тогаш јас ќе се произнесам по него. Тоа мора да биде во согласност со Уставот и со државните интереси, изјави претседателот Иванов.

На денешната средбата беше разговарано и за градоначалникот на општината Пустец, г. Едмонд Темелко. Претседателот Иванов изјави дека за овој случај и денеска и претходно бил лично информиран од албанскиот претседател Мета кој изразил загриженост за Темелко како албански државјанин, но пред се за неговата здравствена состојба.

- Сите тие пораки јас ги пренесов до надлежните, и до премиерот лично, дека г. Темелко е во многу тешка здравствена состојба и треба да му се укаже помош и грижа за неговото здравје и се доведува во прашање дали ќе може да го преживее овој процес во кој тој е вклучен. И на тет-а-тет средбата стана збор за г. Темелко и претседателот Мета ја повтори загриженоста, бидејќи станува збор за државјанин на Република Албанија, изјави македонскиот претседател.

-Г. Темелко има државјанство и на Македонија и на Албанија. Јас ја искажав мојата загриженост од претходно, и на претседателот Иванов и на г. Талат Џафери. Се работи за една јавна личност во Република Албанија, се работи за градоначалник. Исто така, се работи и за лице кој е со влошена здравствена состојба, а тоа лесно може да се види, изјави албанскиот претседател Илир Мета.

Meta_2

slavejcinja_4
Прием за учесниците на 47-то издание на фестивалот за детски песни „Златно славејче“
Saturday, 18 November 2017 15:56
There are no translations available.

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими учесниците на 47-то издание на фестивалот за детски песни „Златно славејче", што се одржува под негово покровителство.

Претседателот Иванов упати честитки за успешното реализирање на фестивалот, што се одржа по четириесет и седми пат, посакувајќи следната година уште многу нови детски хитови, коишто ќе бидат обележје за идните генерации.

Златните славејчиња низ песна се заблагодарија за денешниот прием како и за континуираната поддршка од македонскиот претседател. Директорот на фестивалот Бобан Јосифовски изрази задоволство што „Златно славејче" од година во година забележува се поуспешна реализација.

Како и минатата, така и оваа година, на фестивалот учествуваа гости од соседните земји кои своите песни ги изведоа на македонски јазик. Првиот ден од секое издание на фестивалот има хуманитарен карактер и е наменет за децата со посебни потреби.

Првото издание на фестивалот „Златно славејче" се одржал на 23 мај 1970 година, во организација на Сојузот за грижи и воспитување на децата на Град Скопје. Оттогаш традиционално, веќе 47 години, во рамки на одбележувањето на ослободувањето на градот Скопје, 13-ти ноември, „Златно славејче" е  дел од музичката лектира на најмладите.
slavejcinja_13

 
Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End
Page 8 of 183