News
Badnik1
Бадник во домот на семејството Иванови
Saturday, 06 January 2018 10:39
There are no translations available.

На Бадник, во пресрет на големиот христијански празник Божиќ, денеска домот на претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, го посетија децата од Интерактивното филмско училиште „Тинтири Минтири", кои ја донесоа Божиќната литија и со песната „Вечниот Бог" го најавија Христовото раѓање

Сопругата на македонскиот претседател, г-ѓа Маја Иванова, изјави дека како семејство секогаш ги почитувале верските и традиционалните вредности, и дека се поборници на враќање и на христијанските духовни вредности.

„Дозволете ми од името на моето семејство, од името на нашите денешни гости, да ви го честитаме Божиќ и Бадник. Нека Христовата светлина влезе во секое христијанско семејство, нека ви донесе многу радост, среќа и здравје, убавини, мир, благосостојба, многу љубов. Дозволете ми да ви го честитаме големиот христијански празник Божиќ со поздравот Христос се роди, Навистина се роди. Честит Божиќ", изјави г-ѓа Иванова.

Badnik2На децата семејството Иванови им подарија пригодни пакетчиња.

Иницијативата за возобновувањето на старата православна традиција да се слави Бадник со пеење на „Вечниот Бог" потекна од свештенството на МПЦ-ОА. Според Црквата, радува будењето на оваа стара православна традиција, која од година во година зафаќа се поголем број градови и повторно навлегува во нашето секојдневие.

Децата учесници во бадникарските поворки ја пејат песната „Вечниот Бог" и носат пригодно изработени пештери на кои е претставено Рождеството Христово и ѕвезди што ја симболизираат ѕвездата која ги водела тројцата мудреци до местото каде што бил роден Исус.

Со божикната каланда (песна) „Вечниот Бог" се објавува доаѓањето на Спасителот во тело. Песната е древна, води корени уште од некогашнто Римско царство, што културолошки продолжи да живее кај православните народи кои се негово духовно и цивилизациско наследство. Сведоштво за универзалниот карактер на оваа каланда се бројните нејзини напеви кои се среќаваат од Европа, преку Азија, сѐ до Африка.

Badnik3

Sv.Naum
Семејството Иванови на одбележување на празникот „Свети Наум Охридски Чудотворец“ на Попова Шапка
Friday, 05 January 2018 12:00
There are no translations available.

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, со сопругата Маја и синот Иван, денеска присуствуваше на одбележувањето на патрониот празник „Свети Наум Охридски Чудотворец" во манастирскиот комплекс на Попова Шапка.

Чествувањето започна со света божествена архијерејска литургија со која чиноначалствуваа митрополитот тетовско-гостиварски, господин Јосиф, и митрополитот на европската епархија, Пимен.

Македонскиот претседател, традиционално со своето семејство, присуствува на чествувањето на патрониот празник „Свети Наум Охридски Чудотворец"

- Одбележувајќи го овој празник ние се потсетуваме на неговото дело и се што тој правел за народот. Така што сега треба да го славиме и да го почитуваме тоа дело, да им помагаме на болните, на сиромашните, на изнемоштените, како што тој им помагал, да им дадеме утеха и да бидеме солидарни. Со почитување на делото Св. Наум, посакувам што повеќе да сме сплотени меѓу себе, да сме солидарни, да си помагаме и да мислиме на тие што им е потребна помош и утеха, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.

На чествувањето во манастирскиот комплекс на Попова Шапка присуствуваа и министерот за внатрешни работи, г. Оливер Спасовски и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицковски.

Запрашан дали ова значи можност да се обединиме и заеднички да ги пребродиме тешките моменти, претседателот Иванов изјави дека секогаш кога сме биле сплотени сме наоѓале решенија и за најтешките проблеми.

Sv.Naum_1- Тоа во историјата сме го имале како позитивен пример. Очекувам, празниците не само да ги славиме, туку и да се обединуваме и да бидеме заедно во сите оние моменти кога треба да покажеме слога, изјави претседателот Иванов.

Митрополит Јосиф на присутните им го честиташе празникот „Свети Наум Охридски Чудотворец" и по повод претстојните божиќни празници, до сите верници упати пораки за здравје, среќа, бериќет, благосостојба и хармонија. Тој изрази благодарност и до претседателот Иванов за неговото присуство на патрониот празник.

За сите верници кои денеска присуствуваа на чествувањето на патрониот празник во манастирскиот комплекс на Попова Шапка беше приредена заедничка трпеза.

turska_nastava
Прием на претседателот Иванов по повод 21 Декември - Ден на настава на турски јазик
Wednesday, 20 December 2017 15:15
There are no translations available.


Во пресрет на одбележувањето на Денот на настава на турски јазик - 21 Декември, претседателот Ѓорге Иванов денеска прими ученици и наставници од основни училишта во кои се одржува настава на турски јазик во земјава, како и претставници од Сојузот на турски невладини организации - МАТУСИТЕБ.

Претседателот Иванов, честитајќи го празникот на припадниците на турската етничка заедница во Република Македонија, подвлече дека во 1944 година кога ги удривме темелите на АСНОМ-ска Македонија, наместо интеграција со асимилација, ние го избравме патот на интеграција без асимилација. На 21 декември 1944 година за прв пат во младата македонска држава започна наставата на турски јазик. Со тоа, изјави претседателот Иванов, се исполни заветот за еднаквост и рамноправност на сите граѓани, независно од етничкиот, верскиот и јазичниот идентитет.

Македонскиот претседател истакна дека заедно, турската заедница во Македонија и македонската заедница во Турција, имаат многу важна улога, во развојот и унапредувањето на односите меѓу двете пријателски земји. Посочи дека Турција беше една од првите држави што ја призна нашата независност и ни помогна во мугрите на нашата сувереност. „Република Турција се покажа како стабилен поддржувач и пријател на Република Македонија. Најнапред со признавањето на независноста, а подоцна и со активната поддршка на нашиот евроатлантски пат" рече претседателот Иванов.

Присутните ученици и наставници од основните училишта во кои се одржува настава на турски јазик, како и претставниците од Сојузот на турски невладини организации - МАТУСИТЕБ се заблагодарија за поддршката од претседателот Иванов и за неговиот личен придонес за унапредување на турската култура и пријателските односи меѓу двете земји.

Претседателот Иванов на присутните им порача да продолжат со нивната образовна мисија, не губејќи предвид дека врвна обврска на секој граѓанин е да придонесува кон добробитта на сопствената држава.

01

 
Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End
Page 6 of 183